Na pohybel hakerom - bezpieczne Wi-Fi

Obniżamy maksymalnie moc urządzeń

Kiedy działanie naszej sieci się już ustali, powinniśmy spróbować maksymalnie obniżyć moc nadawanego sygnału. Możemy to wpłynąć na przepustowość Wi-Fi, będziemy mieć jednak świadomość, że dzięki temu nie udostępniamy Internetu wszystkim przechodniom. Sprawa jest o tyle istotna, że wiele sprzedawanych na serwisach aukcyjnych (Allegro.pl, eBay.pl) urządzeń wyprodukowano na amerykański rynek. Tamtejsze normy ograniczają moc nadawanego sygnału do jednego wata (1 W), tymczasem w Europie sygnał musi być dziesięciokrotnie słabszy (100 mW). Podłączenie punktu dostępowego przeznaczonego na amerykański rynek może się skończyć zakłóceniem działania sieci w połowie niewielkiego bloku mieszkalnego.

Rezygnujemy z domyślnych kanałów

Na pohybel hakerom - bezpieczne Wi-Fi

Zaraz na starcie warto wybrać kanał inny niż domyślny

Choć jest to dość nikłe zabezpieczenie, powinno nas jednak uchronić przed ewentualnymi pomyłkami, przypadkowymi wpięciami do sieci sąsiada itd. Dlatego zanim uruchomimy ruter spróbujmy przetestować otoczenie NetStumblerem - i wykorzystać tylko ten kanał, którego nikt nie zajmuje. Oszczędzimy sobie w ten sposób wielu nieprzyjemności.

Dobra lokalizacja punktu dostępowego

Rzadko istnieje możliwość przestawienia rutera w okolice środka mieszkania. Warto jednak to zrobić: za jednym zamachem uzyskamy lepszy zasięg, a przy okazji znacząco zmniejszymy wyciekanie sygnału przez ściany. Rzecz jest bardzo istotna w większych mieszkaniach i domkach jednorodzinnych. W typowym polskim M2 z wielkiej płyty każdy punkt można uznać z dobrym przybliżeniem za środek lokum. Ważne jest tylko, by komputery nie były oddzielone od nadajnika ścianami nośnymi (żelbetowymi), gdyż te dość silnie ekranują sygnał.

Po dziesiąte: sprawdź się

Kiedy zastosujemy się do powyższych rad, pozostaje nam już tylko jedno, dziesiąte przykazanie - sprawdzić się. Dobrze zabezpieczona sieć nie powinna być dostępna ani z podwórka, ani z Internetu. W przypadku podwórka będziemy musieli skorzystać z pomocy kolegi z notebookiem lub sąsiada z domku obok. Testy internetowe najlepiej przeprowadzić albo przy pomocy witrynyhttp://scan.sygate.com, albo z wykorzystaniem innych skanerów portów i zabezpieczeń (NMap, Nessus, Retina).