Muzyka bez DRM z Amazona

Amazon ogłosił, że w swoim serwisie muzycznym będzie sprzedawał pliki pozbawione zabezpieczeń DRM. "Nasza strategia zakłada, że użytkownicy będą mogli kupić pliki MP3 niechronione technologia DRM, którą będą w stanie odtworzyć na każdym urządzeniu" - powiedział Jeff Bezos, szef Amazona.

W ofercie serwisu znajdą się utwory wydawane przez EMI. To pierwsza duża wytwórnia muzyczna, która zdecydowała się na udostępnienie swoich utworów bez chroniących ich mechanizmów DRM. Z kolei inny wielki producent - Warner Music Group - twierdzi, że porzucanie DRM nie ma sensu.

EMI nie jest jednak w swoim podejściu odosobnione. Wiadomo bowiem, że należące do Vivendi Universal Music również rozważa udostępnianie plików bez DRM. Firmy fonograficzne coraz większą uwagę zwracają na rynek muzyki cyfrowej. Od pewnego czasu notują bowiem znaczący spadek sprzedaży muzyki na nośnikach fizycznych. Tymczasem sklepy online'owe notują coraz większe obroty. Trudno jednak przypuszczać, by przemysł muzyczny całkowicie zrezygnował z jakiejś formy ochrony plików przed nielegalnym kopiowaniem.