Mozilla wstrzymuje prace nad Firefox dla Windows Mobile

Firma zdecydowała się wstrzymać prace projektowe nad wersją przeglądarki Firefox dla smartfonów na platformie Windows Mobile.

Na swoim blogu dyrektor odpowiedzialny za mobilna przeglądarkę, Stuart Parmenter, napisał, iż powodem tego kroku jest zamkniecie przez Microsoft możliwości projektowania rodzimych aplikacji dla smartfonów wykorzystujących nowe oprogramowanie Windows Phone 7 Series.

Według Parmentera, Mozilla szykowała się do opracowanie wersji Firefox dla Windows Mobile i prace projektowe wykonane przez zespół na Windows CE 6 stanowiły solidną podstawę wyjściowa dla przeglądarki pracującej na Windows Phone 7. Jednak brak zestawu programistycznego dla aplikacji rodzimych tego systemu uniemożliwił kontynuowanie tych prac.

Microsoft zamierza wspierać jedynie projektowanie aplikacji pracujących w środowisku Silverlight lub XNA Game Studio. Nie przewiduje natomiast udostępnienie programistom niezależnym możliwości dostępu do układów sprzętowych telefonu, aby mogli wykorzystywać w pełni ich potencjał.

Mimo wszystko Mozilla ma nadzieję, że Microsoft zapewni w końcu możliwość zbudowania Firefox dla Windows Phone 7 Series. Na razie jednak firma zamierza skoncentrować się na przeglądarce dla smartfonów korzystających z platformy Android i na istniejącej wersji przeglądarki dla Maemo - systemu operacyjnego używanego w telefonach Nokia N900. Przeglądarka taka ukazała się pod koniec stycznia br.

Firefox dla Android nadal jest jeszcze w wersji "pre-alfa", co oznacza bardzo wczesne stadium projektu. Wersja ta ma być optymalizowana pod kątem Motorola Droid i Google Nexus One.