Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Możecie kopiować!

"Konsumenci mają prawo do kopiowania legalnie nabytej muzyki, filmów oraz innych cyfrowych materiałów pomiędzy dowolnymi należącymi do nich cyfrowymi urządzeniami" - oświadczył w czasie swojego wystąpienia na CES Craig Barrett, szef Intela.

Oświadczenie Barretta jasno pokazuje, iż producenci elektroniki użytkowej i urządzeń służących do odtwarzania, przegrywania i udostępniania cyfrowych materiałów absolutnie nie zgadzają się z argumentami przedstawicieli wytwórni filmowych i muzycznych, tłumaczącymi, iż sprzęt ten jest przede wszystkim narzędziem piratów.

Możecie kopiować!
Według szefa Intela, nie ma nic zdrożnego w tym, iż posiadacz legalnej płyty audio skompresuje nagrania do formatu MP3 i będzie ich słuchał za pomocą przenośnego odtwarzacza audio - w końcu zapłacił zarówno za płytę, jak i za urządzenie. Zdaniem Barretta fakt, iż wielu użytkowników korzysta z technologii w niewłaściwy sposób (i np. nielegalnie udostępnia lub kopiuje chronioną prawami autorskimi muzykę), nie oznacza, że mają być za to karani wszyscy konsumenci.

"Musi się znaleźć odpowiedni dla wszystkich zainteresowanych system ochrony praw autorskich oraz pobierania opłat za materiały udostępnione w Internecie" tłumaczył Craig Barrett. CEO Intela zapowiedział również, że koncern zaangażuje się w opracowanie takiego rozwiązania. "Oczywiście, nie będzie to proste przedsięwzięcie. Poważną rolę do odegrania w tym procesie będzie miał również wymiar sprawiedliwości, który powinien surowo karać tych, którzy będą bezprawnie kopiowali lub udostępniali materiały chronione prawem autorskim" - dodał szef Intela.

Wyraźny konflikt interesów pomiędzy producentami sprzętu elektronicznego, a koncernami fonograficznymi i filmowymi zarysował się kilkanaście miesięcy temu - w chwili pojawienia się na rynku ogromnej ilości najróżniejszych przenośnych odtwarzaczy plików MP3. Aby z nich korzystać, użytkownik musi za pomocą komputera skompresować nagrania z płyty CD do formatu MP3. Koncerny płytowe obawiają się jednak, że nagrania w tym formacie mogą być łatwo kopiowane w Sieci, dlatego coraz więcej z nich uniemożliwia użytkownikom kompresowanie. To zaś sprawia, że przenośne odtwarzacze audio stają się bezużyteczne. Przez pewien czas nadzieją dla posiadaczy takich urządzeń wydawały się płatne serwisy muzyczne, z których za odpowiednią opłatą można pobierać muzykę - z reguły właśnie w formacie MP3. Niestety, okazało się, że większość z nich stosuje najróżniejsze techniki zabezpieczania plików przed nielegalnym kopiowaniem, które z reguły uniemożliwiają odtwarzania takich "empetrójek" na urządzeniach innych niż komputery PC.