Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Morpheus zapowiada zmiany

Morpheus, jak dotąd „niezatapialny” dla sądów i wytwórni system wymiany plików odciął większość swoich użytkowników z powodu "problemów technicznych".

Użytkownicy próbujący zalogować się do serwisu otrzymywali wiadomość z prośbą o up-grade swojego oprogramowania, jednak nowsza wersja nie jest nigdzie dostępna. Przestój spowodował szybko poważny wzrost ruchu na alternatywnym serwisie – Gnutelli.

StreamCast obwinia ponadto KaZaA, a także Grokster, inne serwisy peer-to-peer, o to, że wprowadziła w swoim oprogramowaniu opartym na systemie Morpheusa zmiany, które spowodowały niekompatybilność rozwiązań. W najbliższym czasie Moprpheus przygotuje więc nową wersję programu. Nowe oprogramowanie będzie wykorzystywało „otwarty protokół” sieciowy. Oznacza to, że inne firmy tworzące oprogramowanie będą mogły bez przeszkód rozwijać Morpheusa. Dotychczas wykorzystywany m.in. przez KaZaA i Grokstera program był „zamknięty”, ale w ramach licencji każda firma mogła dopisywać zmiany. StreamCast zadeklarował ponadto, że zapewni wsparcie programistyczne dla Gnutelli. Zacieśnienie współpracy z opartym na otwartym kodzie systemem Gnutelli lub stworzenie otwartego systemu przez StreamCast może wywołać znaczne ożywienie na rynku firm dystrybuujących w sieci pliki.

Popularność KaZaA, Morpheusa i Grokstera przewyższyła już popularność Napstera z jego najlepszych czasów. Morpheus jest z tej trójki najpopularniejszy. Według danych Download.com, oddziału CNET Networks, za pośrednictwem Morpheusa pliki ściągano pliki 51 mln razy. Poprzez KaZaA odpowiednio 37 mln, a poprzez Grokstera – 1 mln. Według Limewire, dystrybutora oprogramowania Gnutelli, liczba osób korzystających jednocześnie z Gnutelli wzrosła we wtorek wieczorem do ponad 100 tys.

StreamCast, wraz z KaZaA i Groksterem zostali pozwani przez sąd federalny w Los Angeles przez wytwórnie muzyczne i filmowe. Pierwsza rozprawa odbędzie się 4 marca.