Mobilny Firefox 1.0 - już jest

Mozilla udostępniła finalną wersję przeglądarki internetowej dla urządzeń przenośnych. Program dotychczas znany był pod kodowym oznaczeniem Fennec, jednak oficjalne oznaczenie aplikacji to po prostu Mobilny Firefox.

PC World Testy - telefony komórkowe

Mobilny Firefox, jak wynika z informacji producenta, zbudowany jest na tym samym silniku co desktopowe wydanie programu o numerze 3.6. Został natomiast zoptymalizowany tak, by można było z niego wygodnie korzystać w smartfonie.

Aplikacja obsługuje takie funkcje jak Weave Sync (synchronizacja kart, historii, zakładek i haseł między komputerem i urządzeniem przenośnym) i inteligentny pasek adresu. Program obsługuje także dodatki, zwiększające jego funkcjonalność (na początku użytkownicy będą mogli korzystać z ok. 40 dodatków, w tym AdBlock Plus, URL Fixer i TwitterBar).

Mobilny Firefox umożliwi też otwieranie stron WWW na kartach oraz przeglądanie uwzględniające lokalizację (użytkownik, w zależności od miejsca pobytu, będzie mógł korzystać ze stosownych map i informacji).

Z programu mogą na razie korzystać posiadacze urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Maemo 5 - obecnie są to smartfony Nokia N800, N810 i N900. Mozilla podkreśla jednak, że Mobilny Firefox został przystosowany do pracy z ostatnim z wymienionych urządzeń; korzystanie z programu na nokiach N800/N810 nie jest zalecane.

Aby pobrać program, należy - korzystając ze smartfonu - odwiedzić stronę internetową Firefox.com/m. Inny sposób to wejście na Firefox.com/mobile i wysłanie wiadomości SMS z linkiem do pliku.

Mobilny Firefox powstaje także na niektóre z pozostałych platform systemowych, obecnych w smartfonach. Wersja przeglądarki dla Windows Mobile znajduje się obecnie w fazie Alpha 3. Posiadacze urządzeń Samsung Omnia II czy HTC Touch Pro z systemem Windows Mobile 6.0. Edycja dla Androida ma dopiero zostać zaprezentowana.

Mozilla nie planuje przygotowania wersji dla Symbiana, iPhone OS czy BlackBerry.