Mobilna wyszukiwarka Yahoo sterowana głosem

Na początku kwietnia koncern udostępnił nową wersję mobilnej wyszukiwarki oneSearch. Jej funkcjonalność została wzbogacona m.in. o możliwość obsługi za pomocą poleceń głosowych. Mogą już z niej korzystać amerykańscy użytkownicy terminali BlackBerry. Trwają prace nad stworzeniem oprogramowania klienckiego dla innych urządzeń i wprowadzeniem nowej wyszukiwarki mobilnej na rynek międzynarodowy.

Rozwiązanie stworzono w oparciu o system rozpoznawania mowy firmy Vlingo, której Yahoo jest udziałowcem. Według zapowiedzi sam proces wyszukiwania z wykorzystaniem rozpoznawania mowy będzie minimalnie dłuższy niż w przypadku przeszukiwania zasobów Internetu za pomocą poleceń tekstowych. "System będzie potrzebował tylko ok. 2 sekund na rozpoznanie mowy" - zapewnia Marco Boerries, szef działu usług mobilnych Yahoo. Jego zdaniem sama procedura wyszukiwania zajmuje średnio kolejne 3 sekundy.

Marco Boerries zapewnia, że wykorzystana technologia charakteryzuje się dużą skutecznością i obsługuje złożone frazy, jednak w dowolnym momencie można przełączyć się na tradycyjną metodę wyszukiwania. Oprogramowanie będzie rozwijane również pod kątem wyszukiwania połączonego z usługami lokalizacyjnymi.

Przedstawiciele Yahoo deklarują, że jeszcze w tym roku z wyszukiwania głosowego oneSearch skorzystają m.in. abonenci sieci komórkowych z Europy. Jedną z pierwszych sieci, która udostępni możliwość wyszukiwania głosowego za pomocą usługi Yahoo będzie najprawdopodobniej niemiecki T-Mobile. Stosowna umowa została zawarta w zeszłym miesiącu. Wczoraj (7 kwietnia) przedstawiciele niemieckiego operatora poinformowali o uruchomieniu pierwszych usług opartych na rozwiązaniu oneSearch. T-Mobile jest udziałowcem operatora sieci komórkowej Era.

Więcej o platfromach mobilnych:

Wyszukiwarka Google w telefonach Nokii

Będzie więcej reklam na urządzenia przenośne

Yahoo Mobile zaprasza zewnętrznych deweloperów