Mniej handheldów

W drugim kwartale 2002 r. w Europie sprzedano o 20% komputerów "naręcznych" mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z raportów przygotowanych niezależnie przez IDC oraz Dataquest.

Z danych IDC wynika, że w drugim kwartale br. w Europie Zachodniej sprzedano w sumie 449 740 handheldów (wg. danych Dataquest - 462 572). To o 20% mniej niż w drugim kwartale 2001 r.

Zdaniem analityków, powodem tak wysokiego spadku sprzedaży były przede wszystkim ogólny zastój na rynku komputerowym oraz niepewność, co do wydajności zapowiadanego przez Intel procesora XScale (klienci woleli poczekać z zakupem nowych urządzeń do czasu wprowadzenia go na rynek). Wyników sprzedaży nie zdołało nawet poprawić pojawienie się na rynku nowych produktów - w drugim kwartale Nokia wprowadziła na rynek połączenie telefonu z handheldem oznaczone numerem 7650, w tym samym czasie na rynek trafił również PDA o nazwie XDA firmy O2.

W drugim kwartale 2002 r. najchętniej kupowanym handheldem w Europie był iPaq firmy Hewlett-Packard (kupiło go 32% wszystkich nabywców handheldów), kolejne miejsca zajęły produkty Palma oraz Nokii.