Mniej Naspersa w polskim internecie

Allegro i GG Network należą do Naspersa. A Nasza Klasa? Należy czy też należała? Rzucamy snop światła na siatkę zarzuconą na polski internet przez Naspers.

Pod koniec sierpnia nk.pl już po raz drugi zmieniła właściciela. Swoich większościowych udziałów w najpopularniejszym polskim serwisie społecznościowym pozbył się Forticom.

Nowy właściciel to zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp.

Zbycie udziałów przez Forticom oznacza, że Nasza Klasa przestała być związana kapitałowo z południowo-afrykańskim koncernem Naspers. Dotychczas nitka zależności wiodła od Naspers, poprzez Digital Sky Technologies, Forticom i kończyła się na nk.pl (patrz zrzut).

- DST nie ma udziałów w Excolimp. Jeśli chodzi o łańcuch udziałowców NK, to na Excolimpie sprawa się kończy - mówi Joanna Gajewska, Dyrektor ds. komunikacji w nk.pl.

W garnuszku synergii

Oznacza to, że do Naspers należą już tylko dwie duże polskie spółki internetowe. Pierwsza z nich to gigant e-commerce, Grupa Allegro (do serwisu aukcyjnego Grupy należy ponad połowa wartości całego rynku e-commerce w naszym kraju).

Druga własność to spółka Bankier, która jednak w okresie ostatnich kilku miesięcy straciła na znaczeniu w swoim finansowo-informacyjnym segmencie.

Jako że spółki łączy wspólny właściciel, poszukiwana jest między nimi synergia. - Integracja polega na wymianie doświadczeń - mówi Patryk Tryzubiak, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej QXL Poland. - Z kolei dla organizowanych przez nas imprez Bankier jest patronem medialnym, z racji swojego informacyjnego charakteru.

Do podobnej integracji pomiędzy Bankierem, Allegro a Naszą Klasą nigdy nie dochodziło, mimo że rosyjskie media spekulowały o zbliżającym się połączeniu nk.pl z GG Network.

Jak mówi nieoficjalnie osoba związana z jedną z tych spółek, Naspers nigdy nie był zainteresowany serwisami społecznościowymi w Polsce, gdyż jego celem pod tym względem jest rynek rosyjski. Nasza-Klasa miała zdarzyć się niejako "przypadkowo" i prawdopodobnie nie została też odsprzedana za oszałamiającą stawkę.

Poniżej prezentujemy strukturę powiązań między spółkami należącymi do Naspersa jeszcze przed zmianami właścicielskimi w Naszej Klasie.

Mniej Naspersa w polskim internecie