Ministerstwo Finansów skontroluje internetową szarą strefę

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o kontroli skarbowej. Organy skarbowe uzyskają dodatkowe uprawnienia do kontroli e-handlu i wykorzystywania internetu do prowadzenia nieujawnionej i nieopodatkowanej działalności gospodarczej.

Według resortu, niejednokrotnie osoby prowadzące działalność gospodarczą w sieci, w celu unikania opodatkowania ukrywają lub podają nieprawdziwe dane. Organy kontroli skarbowej, posiadając informacje o takich transakcjach, nie są w stanie ustalić tożsamości takich osób, a tym samym wszcząć i przeprowadzić postępowania kontrolnego.

Zgodnie z projektem, informacji o firmach i osobach zamieszczających reklamy będą musieli udzielać administratorzy jak również właściciele stron internetowych. Obowiązek dotyczył będzie również wydawców i redaktorów dzienników i czasopism, nadawców programów radiowych i telewizyjnych oraz podmioty świadczące usługi utrzymania domen i stron internetowych. Podobnych informacji będą musiały udzielać inspektorom banki. W przypadku nieuzasadnionej odmowy udostępnienia informacji będzie grozić kara do 5 tys. zł.

Żródło: PAP