Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Microsoft zadowolony z udziału IE9 w rynku przeglądarek

Microsoft z zadowoleniem przyjął najnowszy raport firmy analitycznej Net Applications. Wynika z niego, że z Internet Explorera 9 korzysta 3,6% użytkowników komputerów z Windows 7.

Microsoft zadowolony z udziału IE9 w rynku przeglądarek
W opublikowanej informacji Ryan Gavin, starszy dyrektor ds. IE podkreśla, że Internet Explorer 9 został bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników. Powołuje się przy tym na najnowszy raport opublikowany przez firmę analityczną Net Applications, z którego wynika, że z wydanej ponad dwa tygodnie temu (14.03.11 r.) najnowszej przeglądarki Microsoftu korzysta już 3,6 % użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows 7. Oznacza to, że radzi ona sobie znacznie lepiej niż miało to miejsce w przypadku premiery jej poprzedniej wersji - IE8.

Internet Explorer 9 a Firefox 4

Według informacji podanych przez Microsoft, Internet Explorer 9 w ciągu pierwszej doby od wydania został pobrany 2,4 miliona razy. To jednak słaby wynik w porównaniu do konkurencyjnego Firefoksa 4.0, który w niespełna 20 godzin po premierze (zadebiutował ponad tydzień po IE9) ściągnięto aż 5 milionów razy.

O ile więc w przypadku popularności przeglądarek bez podziału na system operacyjny Firefox 4.0 bez problemu pokonuje IE9, o tyle w przypadku Windows 7 przegrywa o 0,8 punktu procentowego. Trzeba tu jednak pamiętać o dwóch sprawach. Z jednej strony bowiem należy wziąć pod uwagę fakt tygodniowego przesunięcia pomiędzy premierami, natomiast z drugiej pamiętać, że produkt Microsoftu współpracuje jedynie z "siódemką" oraz Vistą (niestety udział przeglądarek na komputerach z tym systemem nie został podany) co ma ogromne znaczenie, gdyż do najpopularniejszego obecnie systemu - Windows XP - należy aż 54% rynku.

Biorąc powyższe pod uwagę można jednak uznać, że wynik na poziomie 3,6% jest całkiem przyzwoity. Tym bardziej, że Microsoft zdecydował się udostępnić IE9 w usłudze automatycznych aktualizacji dopiero w czerwcu. Ponadto IE9 z pewnością odnotuje z czasem znaczący wzrost udziału w rynku wraz z przechodzeniem użytkowników na nowsze wersje Windows.

Microsoft nie zapomina o IE6

Ryan Gavin przypomniał również o programie "The Internet Explorer 6 Countdown", którego celem jest wyeliminowanie z rynku przestarzałej i mało bezpiecznej przeglądarki IE6. Okazuje się, że Microsoft pozyskał już ponad 400 partnerów, którzy będą uświadamiać internautów odwiedzających ich witryny za pomocą IE6 o zagrożeniach na nich czyhających oraz namawiać do przejścia na nowszą wersję przeglądarki. Warto dodać, że obecnie IE6 ma jeszcze blisko 12-procentowy udział w rynku (największy w Chinach - ok. 34%).

Bez podziału na systemy - IE w dół, Firefox i Chrome w górę

Przyglądając się podziałowi rynku przeglądarek bez względu na systemy operacyjne okazuje się, że w ciągu ostatniego miesiąca udział programów Microsoftu zmalał z 56,77 % do 55,92 %, natomiast Firefoksa i Chrome wzrósł, odpowiednio, z 21,74 % do 21,80 % i z 10,93 % do 11,57 %.

Zgoła inaczej jednak podział ten wygląda na naszym rodzimym rynku. W Polsce (Ranking.pl - okres pomiędzy 21.03.11 r. a 27.03.11 r.) tradycyjnie już numerem jeden jest Firefox 3.x, który z udziałem na poziomie 45% znacznie wyprzedza IE 8.x (16%).