Microsoft zadowolony z udziału IE9 w rynku przeglądarek

Microsoft z zadowoleniem przyjął najnowszy raport firmy analitycznej Net Applications. Wynika z niego, że z Internet Explorera 9 korzysta 3,6% użytkowników komputerów z Windows 7.

Microsoft zadowolony z udziału IE9 w rynku przeglądarek
W opublikowanej informacji Ryan Gavin, starszy dyrektor ds. IE podkreśla, że Internet Explorer 9 został bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników. Powołuje się przy tym na najnowszy raport opublikowany przez firmę analityczną Net Applications, z którego wynika, że z wydanej ponad dwa tygodnie temu (14.03.11 r.) najnowszej przeglądarki Microsoftu korzysta już 3,6 % użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows 7. Oznacza to, że radzi ona sobie znacznie lepiej niż miało to miejsce w przypadku premiery jej poprzedniej wersji - IE8.

Internet Explorer 9 a Firefox 4

Według informacji podanych przez Microsoft, Internet Explorer 9 w ciągu pierwszej doby od wydania został pobrany 2,4 miliona razy. To jednak słaby wynik w porównaniu do konkurencyjnego Firefoksa 4.0, który w niespełna 20 godzin po premierze (zadebiutował ponad tydzień po IE9) ściągnięto aż 5 milionów razy.

O ile więc w przypadku popularności przeglądarek bez podziału na system operacyjny Firefox 4.0 bez problemu pokonuje IE9, o tyle w przypadku Windows 7 przegrywa o 0,8 punktu procentowego. Trzeba tu jednak pamiętać o dwóch sprawach. Z jednej strony bowiem należy wziąć pod uwagę fakt tygodniowego przesunięcia pomiędzy premierami, natomiast z drugiej pamiętać, że produkt Microsoftu współpracuje jedynie z "siódemką" oraz Vistą (niestety udział przeglądarek na komputerach z tym systemem nie został podany) co ma ogromne znaczenie, gdyż do najpopularniejszego obecnie systemu - Windows XP - należy aż 54% rynku.

Biorąc powyższe pod uwagę można jednak uznać, że wynik na poziomie 3,6% jest całkiem przyzwoity. Tym bardziej, że Microsoft zdecydował się udostępnić IE9 w usłudze automatycznych aktualizacji dopiero w czerwcu. Ponadto IE9 z pewnością odnotuje z czasem znaczący wzrost udziału w rynku wraz z przechodzeniem użytkowników na nowsze wersje Windows.

Microsoft nie zapomina o IE6

Ryan Gavin przypomniał również o programie "The Internet Explorer 6 Countdown", którego celem jest wyeliminowanie z rynku przestarzałej i mało bezpiecznej przeglądarki IE6. Okazuje się, że Microsoft pozyskał już ponad 400 partnerów, którzy będą uświadamiać internautów odwiedzających ich witryny za pomocą IE6 o zagrożeniach na nich czyhających oraz namawiać do przejścia na nowszą wersję przeglądarki. Warto dodać, że obecnie IE6 ma jeszcze blisko 12-procentowy udział w rynku (największy w Chinach - ok. 34%).

Bez podziału na systemy - IE w dół, Firefox i Chrome w górę

Przyglądając się podziałowi rynku przeglądarek bez względu na systemy operacyjne okazuje się, że w ciągu ostatniego miesiąca udział programów Microsoftu zmalał z 56,77 % do 55,92 %, natomiast Firefoksa i Chrome wzrósł, odpowiednio, z 21,74 % do 21,80 % i z 10,93 % do 11,57 %.

Zgoła inaczej jednak podział ten wygląda na naszym rodzimym rynku. W Polsce (Ranking.pl - okres pomiędzy 21.03.11 r. a 27.03.11 r.) tradycyjnie już numerem jeden jest Firefox 3.x, który z udziałem na poziomie 45% znacznie wyprzedza IE 8.x (16%).