Microsoft wygrał rundę

Producent oprogramowania odnósł częściowe zwycięstwo. Sąd federalny w Baltimore oddalił 38 cywilnych skarg, które oskarżały Microsoft o zawyżanie ceny systemu operacyjnego Windows.

Sędzia Okręgowy J. Frederick Motz w 49-stronicowym uzasadnieniu decyzji stwierdził, że odrzucił większość oskarżeń, ponieważ oskarżyciele otrzymywali wersje systemu Windows już zainstalowane w komputerach, kupowanych od producentów takich jak Compaq, Computer, Dell Computer. Oskarżyciele nie byli więc bezpośrednimi klientami Microsoftu (decyzja sędziego została poparta sprawą precedensową z 1977 r.).

„Jesteśmy bardzo zadowoleni” - powiedział rzecznik prasowy Microsoftu Jim Cullinan - „Uważamy, że pozwy sądowe nie zostały złożone z myślą o dobru konsumentów, ale kilku prawników chcących zaszkodzić firmie, która odniosła sukces.”

Oskarżenie zapowiedziało apelację. Microsoft musi uporać się ze 130 podobnymi sprawami, w całych Stanach Zjednoczonych. Analitycy uważają, że przegrana może kosztować firmę miliardy dolarów.

Jednocześnie prawnicy Microsoftu zajmują się przeprowadzaniem apelacji od czerwcowego wyroku sędziego Jacksona, który uznał, że firma pogwałciła amerykańskie prawo antymonopolowe i nakazał podział giganta na dwie części.