Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Microsoft wycofa Windows ze sprzedaży?

Zeznając jako świadek przed sądem w sprawie antymonopolowej wytoczonej przez amerykańskie stany Microsoftowi, Bill Gates stwierdził, że wprowadzenie w życie sankcji proponowanych przez przedstawicieli powodów oznaczać będzie dla firmy konieczność wycofania z rynku systemu Windows.

Bill Gates powiedział, że w przypadku przychylenia się sądu do propozycji okrojenia Windows z dodatkowych aplikacji jak przeglądarka i odtwarzacz multimedialny, Microsoft wycofa system ze sprzedaży. Założyciel Microsoftu porównał propozycje przedstawione przez przedstawicieli stanów do wyrwania człowiekowi serca. Bill Gates powiedział, że nie widzi możliwości “rozparcelowania” Windows-ów. W przypadku wydania przez sąd takiego orzeczenia, Microsoft będzie się dalej bronił i odwoływał do kolejnych instancji – zapowiada założyciel giganta z Redmond.

Prawnik reprezentujący stany, Steven Kuney pytał o szczegóły żądań i propozycji jego klientów, m.in. dotyczące sprzedaży wersji OEM z okrojonym Windows lub z zainstalowanymi aplikacjami konkurencyjnych firm. W tym ostatnim przypadku Microsoft nie musiałby dzielić swojego systemu operacyjnego. Gates argumentował, że taka wersja Windows XP miałaby mniejszą funkcjonalność i tym samym byłaby mniej atrakcyjna komercyjnie. S. Kuney pytał także m.in., dlaczego Microsoft wypuszczając na rynek nowe wersje systemu, nie obniża ceny starszych Windowsów. B. Gates stwierdził wówczas, że to w interesie klienta jest kupowanie lepszych I nowszych produktów po “starej” cenie. Dziś B.Gates ponownie odpowiada w charakterze świadka na pytania.

W czerwcu ub.r. do ugody z Microsoftem w postępowaniu antymonopolowym 18 stanów doprowadził rząd amerykański. Umożliwia ona producentom PC-tów odcięcie użytkownikom końcowym dostępu do aplikacji Microsoftu dołaczanych do Windows, jednak nie usuwając kodów. Do ugody nie przyłączyło sie jednak 9 stanów: Kalifornia, Connecticut, Floryda, Iowa, Kansas, Massachusetts, Minnesota, Zachodnia Wirginia i Utah, które oceniają, że warunki porozumienia nie gwarantują równej konkurencji i nie zabezpieczają rynku przed monopolem, jaki grozi segmentom komputerów przenośnych czy systemów serwerowych.

Sędzina Kollar-Kotelly prowadzi obecnie sprawe dwoma torami - rozpatrujac zagadnienia związane z warunkami ugody jak i sprawę sankcji, których nałożenia na Microsoft domaga się dziewięć stanów.