Microsoft umacnia się na rynku produktów dla przedsiębiorstw

Microsoft poinformował o zakupie Great Plains Software. Ma to wzmocnić jego pozycję na rynku produktów dla małych i średnich firm.

Szacunkowa wartość transakcji wynosi 1,1 mld dolarów. Great Plains Software jest jednym z producentów oprogramowania dla przedsiębiorstw, specjalizującym się w rozwiązaniach dla księgowości i zarządzania. Zanim doszło do przejęcia, obie firmy oświadczyły o prowadzeniu wspólnej działalności na rynku Application Service Provider. W Polsce ich partnerem będzie Getin Service Provider, należący do Europejskiego Funduszu Leasingowego. Great Plains zostanie wcielony do struktur Microsoftu w całości, łącznie z całą dwutysięczną załogą.

„Microsoft zwrócił się w kierunku rynku na którym są miliony potencjalnych klientów” - ocenia przejęcie Robert Kugel, analityk z FAC/Equities. „To jest dobry krok, ponieważ małe firmy będą kupowały już wkrótce więcej oprogramowania niż kiedykolwiek dotychczas” - dodaje. Analitycy także zwracają uwagę, że Microsoft obrał kierunek dokładnie odwrotny wobec Oracle, lidera na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw. Oracle bowiem w ostatnim czasie zwrócił się w stronę użytkowników indywidualnych. Zdaniem Jodi Uecker-Rust, jednej z szefów Great Plains, łączne obroty małych i średnich firm w USA w tym roku wyniosą 30 miliardów dolarów.