Microsoft rozpoczyna sprzedaż filmów przez internet

Microsoft rozpoczyna w USA sprzedaż filmów i seriali do pobrania dla konsoli Xbox 360. To kolejny gracz na coraz bardziej konkurencyjnym rynku amerykańskich wirtualnych wypożyczalni i sklepów wideo. Dla nas to temat o tyle interesujący, że Xbox 360 od czterech dni jest oficjalnie dostępny w Polsce.

Sprzedaż filmów i seriali rozpocznie się 22 listopada, w pierwsze urodziny konsoli. W ofercie Xbox Live Video Marketplace znajdą się m.in. produkcje Warner Brothers (m.in. "Matrix"), Paramount Studios ("MI:III") czy Viacom ("South Park"). Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu, XBox 360 przejmuje rolę domowego centrum rozrywki, poza graniem umożliwia słuchanie muzyki, przeglądanie zdjęć, oglądanie wideo, a teraz również zakup produkcji telewizyjnych i filmowych.

Jak podkreśla Microsoft, po raz pierwszy będzie można kupić wideo nie tylko w standardowej jakości, lecz także w wysokiej rozdzielczości (HD). Firma na razie nie podała ile będą kosztować poszczególne produkcje. Jednak ceny mają być zbliżone do konkurencji, gdzie kształtują się na poziomie 10 USD w przypadku filmów i 2 - 4 USD jeśli chodzi o odcinek serialu TV.

Analitycy uważają, że to dobry ruch ze strony Microsoftu, który poważnie zagraża powodzeniu Apple iTV. Steve Jobs, CEO Apple, przedstawił ostatnio prototyp urządzenia iTV, które umożliwia m.in. oglądanie filmów zakupionych w iTunes na ekranie telewizora. Produkcje będą transmitowane z komputera za pomocą technologii bezprzewodowej.

Xbox 360 jest od 3 listopada oficjalnie sprzedawany w Polsce. Na razie nie działa u nas polska wersja usługi Xbox Live, która umożliwia prowadzenie rozgrywki online oraz pobieranie dodatkowych elementów do gier na konsolę. Xbox Live w polskiej wersji ma zostać uruchomiony w przyszłym roku. Nie wiadomo kiedy wirtualna wypożyczalnia i sklep z filmami zostanie wprowadzona na rynki inne niż USA.