Microsoft kontra szpiedzy

Spółka Giant Company Software, dostawca rozwiązań do walki z aplikacjami typu spyware trafiła do portfela Microsoftu. Koncern nie ujawnia sumy wydanej na przejęcie.

Użytkownicy Windows dostaną nowe narzędzie do walki ze złośliwymi programami - mówią przedstawiciele MS. W ciągu miesiąca powinna pojawić się jego wersja beta dla systemów Windows 2000, XP oraz Windows Server 2003. Odzew z rynku zadecyduje o sposobie dystrybucji produktu Giant AntiSpyware w przyszłości. Microsoft w ramach akwizycji Giant Company Software przejmuje wsparcie dla całej rodziny produktów - AntiSpyware, Spam Inspector czy Popup Inspector.

Mijający rok przyniósł kolejną dawkę nowych zagrożeń płynących z internetu. Według IDC, wartość rynku narzędzi do identyfikacji i zwalczania spyware wyniosła w ubiegłym roku tylko 12 mln USD, zaś za pięć lat osiągnie 305 mln USD. Z badania przeprowadzonego wiosną br. przez firmy EarthLink oraz Webroot Software wynika, że "szpiegujące" oprogramowanie zainstalowane jest na ok. 30 proc. amerykańskich komputerów PC.

Rosnące zagrożenie związane z takimi złośliwymi programami sprawiło, że wielu producentów rozwiązań bezpieczeństwa takich jak Computer Associates, McAfee, Sophos czy Symantec poszerza swoją ofertę o narzędzia do walki z programami klasyfikowanymi jako spyware. CA w sierpniu kupiła spółkę PestPatrol, specjalizującej się w oprogramowaniu antyspyware dedykowanym zarówno dla korporacji, małych firm i użytkowników indywidualnych.