Microsoft grozi palcem

Po czteroletnim dochodzeniu południowokoreański urząd ds. uczciwej konkurencji, Korea Fair Trade Commission, orzekł, że Microsoft, umieszczając w systemach z rodziny Windows oprogramowanie Media Player i MSN Messenger narusza prawo antymonopolowe. Koncern z Redmond w odpowiedzi zagroził, że jeśli komisja zmusi go do zmian w kodzie systemu, wycofa Windows ze sprzedaży w Korei lub opóźni wprowadzanie w tym kraju nowych wersji swojego OS.

Koreański urząd zainteresował się gigantem z Redmond po tym, jak w 2001 r. firma Daum Communications (prowadząca portal oraz udostępniająca własne oprogramowanie do komunikacji internetowej) złożyła przeciw Microsoftowi skargę, w której wskazywała na fakt, iż na skutek umieszczania w systemach Windows komunikatora poniosła straty finansowe.

Rok temu (w październiku 2004 r.) podobną skargę złożyła firma RealNetworks, producent odtwarzacza RealPlayer. Pomimo iż ten spór zakończył się niedawno ugodą RealNetworks z Microsoftem (w myśl której ten ostatni musiał zapłacić oponentowi 761 mln dolarów odszkodowania - informowaliśmy o tym w artykule "Microsoft zapłaci RealNetworks prawie 800 milionów dolarów"), KTFC poinformowało, że będzie kontynuować dochodzenie w sprawie monopolistycznych praktyk giganta z Redmond.

Koreański urząd bacznie przyglądał się dochodzeniu prowadzonemu przez Komisję Europejską w podobnej sprawie - przypomnijmy, że po pięcioletnim śledztwie Microsoft został za praktyki monopolistyczne ukarany grzywną w wysokości 497 mln euro, a ponadto Komisja nakazała koncernowi przygotowanie wersji Windows bez odtwarzacza Media Player.

Więcej informacji: Korea Fair Trade Commission