Merlin stał się spółką akcyjną

Merlin.com.pl, dotychczas sp. z o.o., przekształcił się w spółkę akcyjną - Merlin.com.pl SA. Przewodniczącym Rady Nadzorczej Merlina został jego założyciel i dotychczasowy prezes Zbigniew Sykulski, a wiceprzewodniczącym Piotr Wilam, współtwórca portalu Onet.pl. Trzecim członkiem Rady jest Jacek Herman-Iżycki. - $Skala działalności Merlina jest na tyle duża, że wymaga rozwiązań charakterystycznych dla wielkich firm$ - podkreślił wiceprezes spółki.

- Zmiany strukturalne były konieczne, ponieważ skala działalności Merlina jest na tyle duża, że wymaga rozwiązań charakterystycznych dla wielkich firm - twierdzi Krzysztof Jerzyk, wiceprezes Merlina. - Musimy przygotować się na duży wzrost zarówno sprzedaży, jak i zatrudnienia. Jeszcze dwa lata temu w Merlinie pracowało 30 osób, teraz współpracuje ich z nami blisko 100. Szybko rośniemy, a zmiana formy prawnej sklepu jest pierwszym krokiem, przygotowującym nas do niezbędnych zmian strukturalnych.

Nowym akcjonariuszem i członkiem Rady Nadzorczej spółki Merlin.com.pl SA został Piotr Wilam, jeden z założycieli wydawnictwa Pascal i portalu Onet.pl. Założyciel Merlina, Zbigniew Sykulski, podkreśla, że zaangażowanie Wilama nie ograniczy się jedynie do inwestycji finansowych. Dzięki niemu firma wzbogaci się o nowe pomysły i projekty - uważa Sykulski.

Piotr Wilam: - Merlin.pl jest wyjątkowym przedsięwzięciem o wielkim potencjale wzrostu i cieszy się dużym zaufaniem odbiorców. Obecnie, gdy zainteresowania internetem wzrasta, a szczególnie e-commercem, chcielibyśmy, by Merlin jeszcze lepiej realizował swoje zadania - ma szansę odegrać taką rolę w rozwoju handlu internetowego w Polsce, jaką Amazon.com odegrał w Stanach Zjednoczonych.

Przychód netto Merlina w pierwszym kwartale br. był o 50% wyższy niż w tym samym okresie 2005 roku. Przychody w 2005 roku przekroczyły 40 mln zł, podczas gdy w 2004 roku wyniosły 31 mln zł. W 2005 roku zysk netto spadł do poziomu 100 tys. zł, podczas gdy w 2004 roku wyniósł 650 tys. zł. Prawdopodobnie przyczyną tego spadku była inwestycja w nową siedzibę w podwarszawskim Piasecznie i zakup urządzeń do pakowania przesyłek.

Jesienią 2005 roku został otwarty na ul. Złotej 61 w Warszawie pierwszy tradycyjny sklep Merlina.

W internecie sklep został oficjalnie otwarty siedem lat temu, 1 kwietnia 1999 roku.