Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Merlin sprzedał za 9 mln zł

Największa w Polsce księgarnia internetowa przedstawiła oficjalnie wyniki finansowe za 2001 r. Zarząd Merlina liczy na to, iż zeszłoroczne przychody w wysokości 9 mln zł zostaną w tym roku podwojone.

Istniejąca od ponad trzech lat księgarnia internetowa Merlin przedstawiła wyniki sprzedaży za 2001 r. Sklep, w którego ofercie znajdują się wydawnictwa książkowe, muzyczne, filmowe i komputerowe, sprzedał w 2001 roku towary na łączną sumę 9 mln zł. Plasuje to Merlina w ścisłej czołówce polskich przedsięwzięć e-commerce i z pewnością na czele księgarni internetowych. "Podaliśmy wyniki po raz pierwszy, bo nikt nie lubi przyznawać się do małych liczb, a tak było wcześniej. Ponadto nie mamy już części konkurencji, którą na niektórych polach był Empik", wyjaśnia Krzysztof Jerzyk, wiceprezes Merlina.

W porównaniu do roku 2000 Merlin zwiększył swoje ubiegłoroczne przychody o prawie 150% (w 2000 r. wyniosły 3,67 mln zł) a w 2000 r. (w stosunku do 1999 r.) wzrost sięgnął 600%. Zdaniem wiceprezesa Krzysztofa Jerzyka, na taki wzrost popularności Merlina wpływ miało kilka czynników. "W Polsce wreszcie zauważalny jest wzrost liczby internautów, a wśród nich osób decydujących się na dokonywanie zakupów z wykorzystaniem Sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jedynie 5% internautów aktywnie uczestniczy w handlu elektronicznym (w USA - 35%), to mamy jeszcze dużo do zrobienia. Oferowany przez nas asortyment jest tym, co lubi i z czego korzysta każdy człowiek. W chwili obecnej codziennie odwiedza księgarnie 10 tys. klientów, z czego ok. tysiąc dokonuje zakupu" - dodaje Krzysztof Jerzyk.

Obecna oferta Merlina liczy 61 tys. książek, 53,5 tys. płyt CD i kaset magnetofonowych, 4,1 tys. filmów wideo i 1,6 tys. programów komputerowych - w sumie ponad 120 tys. pozycji. "Zważając na fakt, że w zeszłym roku sprzedaliśmy ponad połowę posiadanych w ofercie tytułów i prawie jedną trzecią pozycji muzycznych, w tym roku spodziewamy się 100-procentowego wzrostu sprzedaży. Pierwsze dwa miesiące tego roku potwierdzają te prognozy", reasumuje wiceprezes księgarni.

Merlin szacuje, że w listopadzie lub grudniu tego roku, spółce uda się osiągnąć zysk operacyjny. Pierwsze poważniejsze zyski netto spodziewane są w pierwszej połowie 2003 roku. Merlin jest w 100% własnością wydawnictwa Pruszyński i S-ka. Księgarnia zatrudnia około 20 osób, dodatkowy zespół tworzy kilku pracowników spółki Sensowne Systemy, tworzącej oprogramowanie na potrzeby Merlina. Dotychczasowe inwestycje w stworzenie i rozwój e-księgarni pochłonęły około 2 mln USD.

***

Pod koniec stycznia największa na świecie księgarnia internetowa - Amazon.com po raz pierwszy, w siedmioletniej historii firmy, zakończyła kwartał zyskiem. W czwartym kwartale minionego roku Amazon.com odnotował zysk netto w wysokości 5 mln USD (w analogicznym okresie 2000 r. zanotowała 545 mln straty).