Megapanel: użytkownicy Firefoxa wreszcie dopieszczeni

Firma badawcza Gemius rozszerzyła badanie Megapanel PBI/Gemius na internautów korzystających z przeglądarki Firefox. O planach ich włączenia do badania panelowego było wiadomo już od lutego. Kolejnym zapowiadanym krokiem będzie rozszerzenie badania na użytkowników Opery. Czy i jak zmienią się wyniki w efekcie wprowadzenie odpowiedniej modyfikacji do aplikacji netPanel?

Megapanel: użytkownicy Firefoxa wreszcie dopieszczeni
Gdy na początku 2004 roku opracowywano metodologię badania Megapanel PBI/Gemius, udział użytkowników przeglądarek z rodziny Internet Explorer wśród polskich internautów według statystyk Ranking.pl wynosił około 95%. Od kilkunastu miesięcy udział użytkowników przeglądarek z rodziny Internet Explorer wśród polskich internautów systematycznie spadał i dzisiaj wynosi już niewiele ponad 78%.

Jednocześnie rosły udziały przeglądarek alternatywnych, zwłaszcza z rodziny Firefox. Obecnie ich udział wynosi około 14%. W związku z tym naturalną potrzebą rozwoju badania Megapanel PBI/Gemius stało się jego rozszerzenie na internautów korzystających z innych przeglądarek niż Internet Explorer.

Badanie Megapanel PBI/Gemius w pigułce

Badanie Megapanel PBI/Gemius polega na połączeniu dwóch typów badań: user-centric i site-centric. Pomiar user-centric pozwala uzyskać informacje o korzystaniu z witryn, serwisów i aplikacji internetowych przez polskich internautów przy wykorzystaniu panelu, czyli grupy internautów, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w badaniu, instalując na swoim komputerze program analityczny netPanel. Drugim źródłem informacji jest badanie gemiusTraffic, które jest badaniem typu site-centric. Analizuje ono cały ruch generowany przez badane witryny, przez wszystkich użytkowników tych witryn. Dla niektórych witryn, jak na przykład dla Google czy Yahoo!, jedynym źródłem informacji o oglądalności jest panel, dla innych witryn, jak Onet.pl, Wirtualna Polska czy IDG.pl, informacje pochodzą z obydwu źródeł, tj. z panelu - od panelistów i z audytu site-centric - z badania gemiusTraffic.

Na podstawie uchwały Rady Badania Megapanel PBI/Gemius z dnia 7 października br., firma badawcza Gemius rozszerzyła badanie Megapanel PBI/Gemius o możliwości zbierania danych o aktywności internautów używających przeglądarek z rodziny Firefox. W następnych miesiącach badanie zostanie rozszerzone także na użytkowników Opery i innych przeglądarek.

Przypomnijmy, że dotychczasowy błąd wynikający z pominięcia użytkowników przeglądarek z rodziny Firefox, dotyczył tylko tych witryn, których wyniki pokazywane były tylko i wyłącznie z panelu. W przypadku witryn poddanych audytowi site-centric liczba użytkowników, liczba odsłon, czas spędzany przez użytkowników internetu podawane były i są bez błędów - wyniki audytu site-centric uwzględniają bowiem wszystkie przeglądarki.

Specjalnie dla Internet Standard, Karolina Janik wyjaśnia, jak zmiana możliwości aplikacji netPanel zbierającej dane od użytkowników internetu, może wpłynąć na wyniki publikowanych badań Megapanel PBI/Gemius.

Karolina Janik, specjalista PR firmy Gemius, o ewentualnym wpływie zmian na wyniki Megapanelu
Rozszerzenie zakresu badania Megapanel PBI/Gemius o internautów korzystających z przeglądarek z rodziny Firefox nie powinno spowodować istotnych zmian w wynikach badania.

Na witrynach objętych audytem site-centric wyniki z całą pewnością się nie zmienią, gdyż w ich przypadku w ocenie oglądalności brani są pod uwagę od początku wszyscy użytkownicy, bez względu na wykorzystywaną przeglądarkę.

Z naszych dotychczasowych analiz wynika, że wyniki oglądalności dużych i średnich witryn nie objętych audytem site-centric także nie powinny ulec istotnym zmianom. Zmiany mogą być natomiast zauważalne dla nie objętych audytem site-centric witryn specjalistycznych, których tematyka poświęcona jest np. alternatywnym przeglądarkom. W tej chwili jednak trudno nam stwierdzić, czy w ogóle zaobserwujemy takie zjawisko i jakie może mieć ono wpływ na wyniki oglądalności tych witryn.

Nie jest do końca jasne, kiedy po raz pierwszy wyniki Megapanelu będą uwzględniać użytkowników innych niż Internet Explorer przeglądarek. - W chwili obecnej trwa włączanie wyników użytkowników korzystających z Firefoxa do badania. Program netPanel wyposażony jest w niezbędną funkcjonalność. Na bieżąco będziemy analizować wpływ rozszerzenia badania o użytkowników przeglądarki Firefox. Dane zebrane od panelistów używających pierwszej uwzględnionej w badaniu przeglądarki alternatywnej będą w najbliższych miesiącach sukcesywnie dołączane do oficjalnych wyników badania Megapanel PBI/Gemius - powiedziała nam Karolina Janik.

Więcej o metodologii badania Megapanel PBI/Gemius w artykule: "Metodologia badania Megapanel PBI/Gemius w pytaniach i odpowiedziach".