Megapanel, grudzień 2009 r. - serwisy tematyczne

Sklepowi internetowemu Euro.com.pl przybyło w ciągu miesiąca ponad 850 tys. użytkowników. Home.pl spadł na 3. pozycję w kategorii "hosting", a INFOR umocnił swoja pozycję wśród serwisów biznesowych. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wynikami badania Megapanel PBI/Gemius dla witryn tematycznych.

Megapanel, grudzień 2009 r. - serwisy tematyczne
Biznes, finanse, prawo

Układ sił w pierwszej piątce serwisów biznesowych nie zmienił się od ostatniego miesiąca. Grupa Infor utrzymała w listopadzie trzecią pozycję, dodatkowo umacniając ją setką nowych użytkowników.

Należy dodać, że w grudniu zasięg grupy w kategorii "biznes, finanse, prawo" został dodatkowo wsparty przejętym na początku grudnia serwisem Dziennik Internautów. Na uwagę zasługuje także dynamika rozwoju serwisów biznesowych INFORu, które w skali roku wypracowały wzrost na poziomie 98,81% (XII.2008-XII.2009).

Kategoria Biznes, finanse, prawo

Budownictwo, nieruchomości

W pierwszej piątce kategorii "budownictwo, nieruchomości" pojawia się Interia.pl, a zajmująca dotychczas 5. miejsce grupa Polskapresse spada na 6 pozycję. Serwisy o tematyce budowlanej Interii to Deccoria.pl oraz część tematyczna portalu (Domy/Nieruchomości).

Kategoria Budownictwo, nieruchomości

E-commerce

Pierwsze miejsca w kategorii należą do serwisów z grupy Allegro. Jak to możliwe, że jeden właściciel zajmuje aż dwie pozycje w tabeli? Otóż, Ceneo.pl ma ujednolicony wpis dopiero od drugiej połowy grudnia (16 grudnia). Gemius jest obecnie w trakcie wprowadzania zmian z tym związanych i w drzewku tematycznym będzie to uwzględnione dopiero od pliku styczniowego.

Znaczny przyrost użytkowników zaliczył sklep euro.com.pl, któremu od ubiegłego miesiąca przybyło aż 855 tys. użytkowników. Zwiększony zasięg łączy się także z istotnym awansem w tabeli - sklep jeszcze w listopadzie zajmował 7 miejsce, a obecnie znajduje się na 4.

Kategoria E-commerce

Edukacja

Przetasowanie w pierwszej trójce: grupa Google przeskoczyła w grudniu Onet.pl, i zajęła 3. lokatę.

Duży spadek, zarówno w tabeli jak i pod względem liczby użytkowników zalicza serwis Ebuda.pl. W ciągu miesiąca serwis stracił grubo ponad pół miliona użytkowników. W grudniu Ebuda.pl zajęła 12 miejsce, choć jeszcze miesiąc wcześniej plasowała się na 6. Wciąż wysoki zasięg serwisu może niektórych dziwić, biorąc pod uwagę dosyć nietypowy wygląd graficzny strony.

Skąd spadek Ebuda.pl? - "Portal jest używany wyłącznie w trakcji nauki, a grudzień to święta. Styczeń i luty to też koniec półrocza i ferie, które będą skutkowały spadkiem użytkowników. Lecz w marcu będzie poprawa" - komentują przedstawiciele Ebuda.pl.

Kategoria Edukacja