MeetDomainers: Adwokaci.pl sprzedani za 70 tys. zł

Zakończyło się pierwsze w Polsce spotkanie inwestorów branży domainingu, a wraz z nim niepowtarzalna aukcja domen na żywo, gdzie suma transakcji wyniosła 223 900 zł, a rekordzistka - domena adwokaci.pl - sprzedana została za 70 tys. zł.

MeetDomainers: Adwokaci.pl sprzedani za 70 tys. zł
W dniach 3-4 października odbyło się pierwsze w Polsce ogólnopolskie spotkanie właścicieli domem internetowych MeetDomainers. W ramach imprezy odbyło się kilka sesji tematycznych, których uczestnikami byli zarówno osoby handlujące domenami jak i przedstawiciele firm branżowych z Polski i zagranicy. Były prezentacje doświadczonych graczy na rynku, dyskusje panelowe oraz sesja networkingowa. Nie brakowało również - najbardziej sprzyjających kontaktom, wymianie doświadczeń i wizytówek - imprez towarzyszących oraz niedzielnego spaceru malowniczymi uliczkami Krakowa.

Ocena polskiego rynku domen internetowych i zestawienie go z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Statystyki i liczby. Przewidywane trendy rozwoju tego rynku, strategie inwestowania w domaining. Skomplikowana problematyka prawna. Dobre rady dla początkujących oraz zaawansowanych graczy. Kuluarowe oraz oficjalne (bo aukcyjne) transakcje, a także bezcenne kontakty, kontakty, kontakty... - tak w skrócie opisać można krakowskie spotkanie właścicieli domen internetowych, nad organizacją którego czuwali Daniel Dryzek (Active24.pl) oraz Agnieszka Jankowska (trener biznesu).

Cieszymy się, że na pierwsze w Polsce Spotkanie Właścicieli Domen Internetowych MeetDomainers przybyło ponad 80 osób zainteresowanych tym rynkiem. To nasz największy sukces. Liczba uczestników świadczy o dobrej kondycji branży domen w Polsce, co potwierdzają również wyniki pierwszej w Polsce aukcji domen na żywo. Aż 23 z 34 domen znalazły nowych właścicieli - w sumie zlicytowano nazwy za łączną kwotę 223 900 zł - mówią organizatorzy spotkania.

Polskie domeny a reszta świata

Liczba domen .pl waha się obecnie w granicach 1,1 - 1,2 mln (wg NASK), co stawia Polskę na siódmym miejscu pod względem liczby domen narodowych w Europie. Pierwszą trójkę tworzą Niemcy (domena .de - 12,15 mln), Wielka Brytania (domena .uk - 6,94 mln) oraz Holandia (.nl - 3,03 mln).

Na spotkaniu zauważono, iż pomimo faktu, że Polska zajmuje piąte miejsce pod względem liczby zarejestrowanych domen .eu - ta końcówka nie przyjęła się w Polsce i w najbliższych latach okaże się czy jej popularność wzrośnie.

Przewidywania na przyszłość? Czy rozwój polskiego rynku domen zmierzać będzie w kierunku ilościowym czy jakościowym? Jak wiele pozostało domen, które czekają na rejestrację i kilkuzerową cenę?

Wg niektórych ekspertów przyrost domen w najbliższych latach nie będzie zbyt duży i cały ruch w branży polegać będzie na łapaniu i sprzedawaniu dawniej zarejestrowanych domen oraz zakładaniu dobrych opcji. Wystąpienia specjalistów od przechwytywania domen: Przemysława Bojczuka (Złapane.pl) oraz Michała Plebana (Dropped.pl, Aftermarket.pl) potwierdziły dynamiczny rozwój tego segmentu branży. Ok. 30% nieodnawialnych domen jest przechwytywana i rejestrowana ponownie - mówił przedstawiciel Dropped.pl, podkreślając, iż liczba przechwyconych domen na jego aukcji z 385 w sierpniu 2007 r. wzrosła do 2371 w sierpniu roku 2008 r, a miesięcznie realizowanych jest średnio 600 opcji (tj. "rezerwacji").

Jeszcze bardziej imponujące dane obrazujące wtórny rynek domen .pl na przykładze platformy Sedo przytoczyła Kamila Sękiewicz (Sedo). W 2007 r. wystawiono na sprzedaż 30 tys. domen .pl, a liczba tych zaparkowanych w omawianym okresie osiągnęła 17 tys. Średnia wartość domeny wyniosła 3780 euro, a ich suma przekroczyła 185 tys. euro - mówiła przedstawicielka Sedo.

Inni uczestnicy MeetDomainers byli zdania, że osiągnięcie liczby 2 mln domen .pl w latach 2010-11 jest całkiem możliwe. Stanie się tak, jeśli NASK kontynuować będzie sprzedaż domen po obniżonych i promocyjnych cenach oraz gdy utrzymywać się będzie - i wzrastać - zainteresowanie polskim rynkiem domen inwestorów z zagranicy.