Marketing w sklepie internetowym to wyszukiwarka i porównywarki

Większość z przebadanych przez InternetStandard.pl sklepów internetowych przeznacza niewielkie pieniądze na marketing. Jeżeli już sklep decyduje się na jakąś formę promocji, to najczęściej jest to pozycjonowanie w wyszukiwarce i obecność w porównywarkach cen. Te dwie formy według sprzedawców są także najskuteczniejsze.

Wydatki na marketing w polskich sklepach internetowych nie należą do najwyższych. Tylko nieco więcej niż jedna czwarta przebadanych przez InternetStandard.pl e-sklepów wydała w ubiegłym roku od 5 tys. do 25 tys. zł na marketing. Mniej więcej połowa sprzedawców przeznaczyła na ten cel nawet poniżej 5 tys. zł .

Dwa warunki marketingu

Jak pokazuje raport e-commerce 2009, wielkość budżetu marketingowego w sklepie internetowym zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wysokości przychodów. Wraz ze wzrostem sprzedaży sklepy przeznaczają coraz większe środki na marketing. Sklepy duże, które w ubiegłym roku sprzedały towary o wartości przekraczającej 1 mln zł, wydały w zeszłym roku na ten cel średnio 126 tys. zł. Z kolei mniejsi sprzedawcy, u których obrót nie przekroczył 100 tys. zł przeznaczyli na marketing średnio ok. 5,5 tys. zł.

Marketing w sklepie internetowym to wyszukiwarka i porównywarki

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy wielkość budżetu marketingowego jest staż sklepu. Najstarsi sprzedawcy - sklepy działające dłużej niż pięć lat w 2008 r. przeznaczyły na marketing średnio niecałe 87 tys. zł. Ich dużo młodsi w branży koledzy, działający w sieci krócej niż rok, przeznaczyli na ten cel średnio niecałe 7 tys. zł.

Promocja poprzez porównanie

Większe niż przeciętnie wydatki marketingowe wydały sklepy z grup asortymentowych "Zdrowie i uroda" oraz "Foto, RTV, AGD", gdzie co dziesiąty sklep dysponował budżetem reklamowym przekraczającym 100 tys. zł.

Jak jednak wskazuje raport, spora część sprzedawców o najmniejszych przychodach mogła nie wydać na promocję

ani złotówki.

Mniej więcej połowa przebadanych przez InternetStandard.pl e-sklepów przeznaczyła w ubiegłym roku poniżej 5 tys. zł na promocję.

Jeżeli już sklepy jednak decydują się powiedzieć światu o swoim istnieniu, wybierają do tego celu najczęściej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Tę formę promocji wybrało w ubiegłym roku 80 proc. ankietowanych. Co ciekawe, na reklamowanie się za pomocą płatnych linków wyszukiwarki decyduje się już co drugi ankietowany. Pozycjonowanie w wyszukiwarkach jest według właścicieli sklepów również najskuteczniejszą formą promocji.

Marketing w sklepie internetowym to wyszukiwarka i porównywarki

Drugim w kolejności sposobem promocji, będącym domeną jedynie handlu internetowego, jest obecność w porównywarkach cen. Z tej możliwości korzystało w ubiegłym roku aż dwie trzecie badanych sklepów. Mimo kontrowersji, które wzbudza ta sprzyjająca zjawisku wojny cenowej forma promocji, jest jednocześnie przez sprzedawców uznawana za wyjątkowo skuteczną.

Mimo małego zainteresowania marketingiem szeptanym i wirusowym wśród ogółu przebadanych sklepów, sprzedawcy którzy wykorzystują te formy promocji, uważają je za wyjątkowo skuteczne.