Mapa świata - serwisy społecznościowe

W sieci pojawiła się najnowsza mapa świata wg serwisów społecznościowych. Można dzięki niej zobaczyć, który serwis jest najchętniej oglądany w poszczególnych państwach. Dzięki porównaniu z ubiegłoroczną mapką widać też jak rośnie popularność Facebooka i maleje znaczenie krajowych portali.

Autor mapy Vincenzo Cosenza oparł się na wynikach badań firmy Alexa oraz Google Trends for Websites.

Akurat w Polsce jest to dość kontrowersyjne, bo pierwsze miejsce Facebook przejął od NK.pl m.in. z powodu problemów z indeksowaniem nowego adresu polskiego portalu.

Według nowej mapy świata, od czerwca 2010 r. Facebook przejął kilka ważnych krajowych rynków. Zwłaszcza w Europie, pokonując m.in. znany węgierski portal Iwiw.

Facebook jest teraz liderem na rynku serwisów społecznościowych w 115 spośród 132 krajów. Inne państwa, które przejął w ostatnim roku to m.in. Paragwaj, Indie, Gruzja i Holandia (gdzie rywalizacja wciąż jest zacięta).

Co ciekawe, Facebook nie znalazł się w pierwszej trójce serwisów spolecznościowych Rosji, gdzie niezmiennie królują: VKontakte, Odnoklassniki i LiveJournal.

Badanie pokazuje, że Twitter choć nie może równać się z Facebookiem, prześcignął MySpace w kolejnych państwach, m.in. w Australii, w Kanadzie i we Włoszech.