Manewr France Telecom

Francuski operator telefoniczny nabędzie pakiet akcji dostawcy usług telekomunikacyjnych Equant, dający mu 54 procent udziałów w nim. W zamian przyłączy do Equanta swój dział usług dla klientów korporacyjnych - Global One.

Transakcja ma wartość blisko 4 mld dolarów. France Telecom kupi 34 procent akcji Equanta od fundacji SITA, następnie połączy Equant z Global One i zainwestuje w nową firmę kolejny 1 mld dolarów. Będzie to jeden z największych dostawców usług transmisji danych na świecie. W tym roku wartość sprzedaży obu przedsiębiorstw wyniesie między 2,5 a 3 mld dolarów. Oszczędności z połączenia szacuje się na 300-400 mln dolarów rocznie. Koszty operacji połączenia zwrócą się w ciągu 12 miesięcy.

Operacja ma dwa podstawowe cele. Dla Equanta oznacza zdobycie potężnego inwestora, co firmie jest niezbędne, a czego nie mogła dokonać z uwagi na starty jakie przynosi w ostatnim czasie i z uwagi na skomplikowaną strukturę akcjonariatu. France Telecom zaś ma nadzieje uzdrowić tą drogą sytuację swojego, również deficytowego, Global One. Firma utworzona wraz z Deutsche Telekom i Sprintem nie może przebić się na rynku korporacyjnych usług telekomunikacyjnych. Teraz ma szansę na zdobycie wielkich klientów Equanta.