MPAA i RIAA w szeregach Internet2

Zamknięta sieć międzyuczelniana Internet2, stworzona przez szkoły i uczelnie w celach badawczych, zyskuje nowych członków. I to członków nie byle jakich - organizację zbiorowej ochrony praw autorskich RIAA oraz zrzeszenie hollywoodzkich studiów filmowych, MPAA.

MPAA i RIAA zamierzają współpracować ze społecznością Internet2 - celem ma być opracowanie nowych modeli dystrybucji materiałów i technologii cyfrowej ochrony praw autorskich. Douglas Van Houweling, prezes Internet2, powiedział: "Dzięki sieci Internet2 obie organizacje zyskują unikalny dostęp do społeczności badawczo-komunikacyjnej, której członkowie dzielą wspólne zainteresowania - rozwój bezpiecznej, wiodącej technologii dystrybucji treści. Z pomocą RIAA i MPAA uda się wykształcić nowe modele biznesowe, z których będzie mógł skorzystać przemysł rozrywkowy".

Obie organizacje także wiele sobie obiecują po tej współpracy. Dan Glickman, przewodniczący MPAA uważa, że ciało, któremu przewodzi, może wnieść znaczący wkład w dziedzinę badań, którą zajmują się twórcy i użytkownicy sieci Internet2.

Internet2 to światowa infrastruktura zdolna sprostać rosnącym wymaganiom współczesnych aplikacji oraz zapotrzebowaniom na duże przepustowości łącz. Szybkość transmisji w sieci Internet2 jest nawet do 100 razy większa niż w obecnym Internecie, umożliwiając m.in. przesyłanie w czasie rzeczywistym wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Przypomnijmy, że w kwietniu br. RIAA złożyła w sądzie pozwy przeciwko 405 studentom amerykańskich uczelni, użytkownikom sieci Internet2, którym zarzuciła nielegalne kopiowanie plików chronionych prawem autorskim i udostępnianie ich w obrębie tej sieci (informowaliśmy o tym w tekście "Internet2 pod lupą RIAA").

Więcej informacji: Internet2