Lovegate - znów atakuje

W Sieci pojawiła się kolejna wersja robaka Lovegate, tym razem znacznie groźniejsza od większości swoich poprzedników - alarmuje firma McAfee. Nowy robak, [email protected], rozpowszechnia się na trzy sposoby - za pośrednictwem poczty elektronicznej, w Sieci lokalnej oraz poprzez błąd w usłudze RPC (ten sam, który wykorzystywał osławiony Blaster).

Na atak robaka podatne są systemy z rodziny Windows. Po zainfekowaniu komputera, [email protected] instaluje w nim tzw. backdoora - czyli program, umożliwiający nieautoryzowanym użytkownikom uzyskanie dostępu do komputera. Później zaczyna rozsyłać swoje kopie na wszystkie znalezione na dysku adresy e-mail - "insekt" wykorzystuje do tego własny mechanizm SMTP.

Według przedstawicieli McAfee, jest to jeden z najskuteczniejszych robaków z tej "rodziny" - jak do tej pory najnowsza mutacja zdołała zainfekować kilkadziesiąt tysięcy komputerów na całym świecie.

Większość producentów oprogramowania antywirusowego udostępniło już uaktualnienia, umożliwiające ich program antywirusowym wykrywanie i usuwanie [email protected]