Los WP wciąż wisi na włosku

W ubiegłym tygodniu TP Internet przedstawiła propozycję umorzenia swoich akcji Wirtualnej Polski, zaznaczając, że mniejszościowi akcjonariusze musieliby odstąpić od umowy z 2001 roku. Zdaniem mniejszościowych udziałowców nie ma teraz czasu na forsowanie takich rozwiązań, a najważniejsze jest podwyższenie kapitału spółki.

Za 4 dni ma odbyć się rozprawa w gdańskim sądzie dotycząca upadłości Wirtualnej Polski. Akcjonariusze spółki wciąż nie doszli do porozumienia w sprawie ostatecznych decyzji co do losów portalu. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu TP Internet wysunęła propozycję przejęcia przez mniejszościowych akcjonariuszy odpowiedzialności za spółkę. TPI chce wycofać się z WP, umorzyć wszystkie akcje i pożyczki oraz zgodzić się na podwyższenie kapitału WP. Mniejszościowi akcjonariusze musieliby jednak odstąpić od umowy z 2001 roku (zgodnie z którą większościowy akcjonariusz ma spłacić mniejszościowych za 58 mln USD).

Zdaniem mniejszościowych akcjonariuszy pierwszym krokiem powinno być podwyższenie kapitału spółki, a dopiero następnym negocjacja przejęcia kontroli nad firmą. ”Dopiero, kiedy dalsze funkcjonowanie spółki będzie zapewnione a widmo ogłoszenia upadłości oddalone, można rozpocząć rozmowy na temat zmian w akcjonariacie” - zaznaczają mniejszościowi. Taka odpowiedź może oznaczać, że mniejszościowi udziałowcy nie skorzystają z propozycji TPI.

Czasu na podjęcie ostatecznych decyzji jest coraz mniej. Ogłoszenie upadłości przez WP jest coraz bardziej prawdopodobne.