LinkedIn już w Outlooku. Wkrótce Facebook i MySpace

Microsoft udostępnił LinkedIn Outlook Connector, wtyczkę do popularnego klienta poczty elektronicznej Outlook, która umożliwia wyświetlanie danych korespondentów z profilów LinkedIn. Firma zapowiedziała, że wraz z Office 2010 zamierza udostępnić moduł obsługi serwisów społecznościowych takich jak Facebook czy MySpace.

Microsoft zapowiedział wtyczkę Outlook Social Connector już w listopadzie 2009 roku, kiedy to firma opublikowała podczas konferencji Professional Developers Conference pakiet Outlook Social Connector SDK przeznaczony dla producentów oprogramowania.

"Outlook Social Connector zapewnia pracownikom dostęp do sieci biznesowych i społecznościowych. Pracownicy spędzają dużą część dnia w Outlooku. Większość z nich otrzymuje ponad 93 wiadomości e-mail dziennie. Outlook Social Connector umożliwia im szybsze kontaktowanie się z innymi ludźmi, bez przełączania programów i zmieniania stylu pracy" - powiedział wówczas Bartłomiej Danek z polskiego oddziału Microsoftu.

Microsoft już wcześniej zapowiadał, że dzięki nowej funkcji Outlook ma stać się centrum zarządzania dostępami do serwisów społecznościowych użytkownika. Outlook Social Connector udostępnia bezpośrednio w Outlooku historię komunikacji użytkownika z serwisami społecznościowymi, aby pomóc użytkownikom w śledzeniu konwersacji oraz utrzymywaniu kontaktów ze współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną. Outlook Social Connector będzie obsługiwał sieci biznesowe i społecznościowe dzięki integracji z SharePoint 2010 w wersji beta oraz z Windows Live. Firma zapowiadała też, że pierwszym serwisem społecznościowym, którego będzie można obsługiwać za pomocą Outlooka będzie LinkedIn. Właśnie spełniono tę obietnicę.

Aby wypróbować Outlook Social Connector z LinkedIn w Outlooku należy:

  1. Pobrać najnowszą wersję Outlook Social Connector ze strony Microsoftu (wymagany Outlook 2003, 2007 lub 2010)
  2. Po zainstalowaniu pobrać i zainstalować LinkedIn Outlook Connector
  3. Zrestartować Outlooka i postępować zgodnie z instrukcjami kreatora, który dokona wymaganej synchronizacji.

Po zakończeniu instalacji Outlook zacznie dostarczać użytkownikowi nowości z jego konta LinkedIn, w tym przede wszystkim profile osób, z którymi wymieniamy wiadomości e-mail oraz ich aktywność w serwisie. Jak na razie wtyczka nie posiada możliwości przesyłania informacji zwrotnej i aktualizowania danych w serwisie społecznościowym z poziomu Outlooka.

Microsoft zapowiedział, że wtyczki dla Facebooka i MySpace zostaną udostępnione do pobrania w momencie wprowadzenia na rynek pakietu Office 2010.

"Nie chcemy by te wtyczki były kolejnym wspaniałym sposobem na to, by bezproduktywnie stracić jak najwięcej czasu w pracy" - powiedział Will Kennedy, wiceprezes korporacyjnej grupy Office.

Kennedy twierdzi natomiast, że wtyczki Outlook Social Connector mogą być dobrze odebrane na rynku biznesowym i ułatwić procesy decyzyjne oraz komunikację pomiędzy firmami. Dzięki nim bowiem użytkownicy będą mogli błyskawicznie sprawdzić z jakimi rozmówcami mają przyjemność korespondować.

LinkedIn Outlook Connector - krótki pokaz