Kurier po pierwszej gwiazdce

W czasie przedświątecznych zakupów obowiązuje zasada - im wcześniej, tym lepiej.

Polacy od lat masowo kupują na krótko przed świętami prezenty w sklepach i na aukcjach internetowych, a kurierzy i poczta zmagają się realizacją rosnącej z roku na rok liczby zleceń.

To zjawisko określane jest już przez firmy wysyłkowe mianem "szczytu paczkowego". "Przed nami okres świąteczny i związane z tym wzmożone zainteresowanie zakupami przez internet" - mówi Grzegorz Urban z UPS Polska.

- "W 2008 roku szczyt rozpoczął się już w listopadzie"- dodaje Urban - "W tym okresie liczba obsługiwanych przez nas przesyłek wzrasta o kilkadziesiąt procent. Przypominamy o tym naszym klientom i doradzamy, aby zamawiali wcześniej przesyłki, ponieważ ruch przed świętami jest zawsze wzmożony. Jak co roku starannie przygotowujemy się do szczytu wdrażając specjalne procedury, które umożliwiają nam bezproblemową obsługę zwiększonego wolumenu przesyłek."

Dla większości Polaków zakupy przedświąteczne to nerwowe poszukiwanie idealnego podarunku w zatłoczonych sklepach. Rośnie też ruch w handlu internetowym a z danych zebranych Allegro wynika, że liczba zapytań dla słowa prezent w okresie między listopadem i grudniem wzrosła aż o 600 proc.

"Pierwszy tydzień grudnia to już ostateczny termin na zakup prezentów i spokojne oczekiwanie na przesyłkę. Później, jeśli chcemy zdążyć z prezentami pod choinkę, najlepiej kupować je za pośrednictwem internetu, ale z odbiorem w miejscu zamieszkania. Unikniemy problemów pocztą lub kurierami" - radzi Patryk Tryzubiak, Rzecznik Grupy Allegro.

- "Jeśli zrealizujemy przelew bankowy za zakupy, np. w piątek, to pieniądze wpłyną na konto sklepu internetowego dopiero w poniedziałek. Dzieje się tak, ponieważ większość transakcji w internecie obsługują pośrednicy. Pieniądze trafiają więc najpierw na ich konto, a dopiero w następnej kolejności na konto

e-sklepu. To w praktyce może oznaczać, że zamówiony towar zostanie dostarczony do nas po kilku dniach, ponieważ sklep wysyła towar dopiero wtedy, gdy otrzyma za niego pieniądze" - tłumaczy Artur Wojtczuk, dyrektor produktu ds. płatności internetowych w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Z potencjału świątecznej gorączki nie chce rezygnować Merlin.pl. Dlatego w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym, Merlin.pl we współpracy z KIR S.A. przygotował dla klientów możliwośc realizacji bezpośrednich przelewów w sklepie. - "Dzięki współpracy z Izbą, która nadzoruje polski system rozliczeń międzybankowych, możemy zająć się dystrybucją zamówionego towaru natychmiast po zleceniu przelewu przez klienta, jeszcze zanim pieniądze faktycznie wpłyną na nasze konto. Ma to znaczenie zwłaszcza przed świętami, gdy mnóstwo osób dokonuje zakupów i czas przesyłki odgrywa ogromne znaczenie. Dzięki systemowi PayByNet jesteśmy w stanie znacznie szybciej realizować zamówienia" - mówi Anna Bogdańska, Prezes Zarządu Merlin.pl S.A.dodaje.