Kupujemy więcej telefonów

Początek roku przyniósł znaczne ożywienie na rynku komórkowym. Z szacunków firmy Gartner wynika, że w I kw. 2003 r. na świecie sprzedano 112,7 mln telefonów komórkowych, co oznacza 18% wzrost wobec tego samego okresu 2002 r.

Znaczący wzrost sprzedaży zanotowano zarówno na rynkach europejskich jaki i w Ameryce oraz Azji. Zdaniem analityków Gartnera wiele wskazuje na to, iż dwucyfrowa dynamika wzrostu w segmencie komórkowym, może utrzymać się w całym 2003 r. Z szacunków analityków wynika, że pozostająca liderem Nokia w nadchodzących miesiącach może nawet zwiększyć swój 35% udział w rynku. W I kw. 2003 fiński koncern sprzedał aż 39 mln telefonów komórkowych. Druga pozycja w rankingu producentów przypada obecnie Motoroli, która sprzedając 16,56 mln aparatów, odnotowała spadek udziałów w rynku do poziomu 14,7% (17,6% rok wcześniej).

Amerykańskiej firmie od pewnego czasu depcze po piętach Samsung. Koreański koncern w I kw. br. zwiększył sprzedaż do 11,87 mln sztuk, co w stosunku rocznym stanowi rekordowy 33% wzrost. Czwarta pozycja w rankingu przypada firmie Siemens. Niemiecki koncern w okresie styczeń-marzec sprzedał 8,58 mln telefonów, co stanowiło 7,65 rynku. Dalszy spadek sprzedaży, przekraczający 10,3%, odnotowała natomiast spółka utworzona przez Sony Ericsson. W I kw. japońsko-szwedzka firma wprowadziła na rynek 5,38 mln telefonów komórkowych.

Raport w dużej części zbieżny z danymi Gartnera nieco wcześniej przedstawiło IDC. Z szacunków firmy wynika, iż w I kw. 2003 r. sprzedaż telefonów komórkowych wyniosła 107 mln sztuk.