Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Kto przejmie Sonerę?

Fiński operator telefonii komórkowej Sonera jest w trakcie prowadzenia rozmów z sześcioma międzynarodowymi telecomami w celu znalezienia partnera strategicznego.

Na mocy umowy, która zostanie zawarta jeszcze w tym roku, nowy partner otrzyma 53 proc. udziałów w firmie.

Rozmowy prowadzone są m. in z Deutsche Telekom, France Telecom, Telefoniką i Vodafone AirTouch. Kai –Erik Relander, zastępca dyrektora wykonawczego Sonery w rozmowie przeprowadzonej przez Financial Times powiedział, że zainteresowanie ewentualnych partnerów Sonery wzrosło w momencie, gdy fiński operator dostał licencję na UMTS w Niemczech.

Fiński operator zawarł umowę z Goldman Sachs i Lehman Brothers, które to firmy zobowiązały się, że pomogą spółce wejść na światowe rynki.

“Możemy stać się najlepszymi graczami na świecie o UMTS. Posiadamy najbardziej wydajne sieci oraz jesteśmy najlepszym dostawcą internetu przez telefon komórkowy. Nasze usługi są naprawdę zróżnicowane” - powiedział Kai-Erik Relander. „Naszym zadaniem będzie rozwój sieci na światową skalę. Natomiast rolą naszego partnera będzie zapewnienie nam siły i środków do globalnej działalności” – dodał.

Fiński operator stworzył jeden z najbardziej zaawansowanych portali internetowych Zed oraz opracował oprogramowanie szyfrujące SmartTrust umożliwiające bezpieczne zakupy w sieci.

Sonera jest jednym z członków konsorcjum, które będzie się ubiegać o licencję na UMTS w Szwecji. Obecnie posiada licencje na UMTS w trzech państwach: Finlandii, Niemczech i Hiszpanii. W najbliższym czasie planuje zdobycie jeszcze dwóch licencji. Sonera już niebawem zmniejszy z 42,8 do 20 proc. swój udział w konsorcjum 3G, które założyła m.in. wraz z Telefonicą, aby wspólnie starać się o UMTS w Niemczech. Fiński operator zamierza również sprzedać za 786 mln dolarów 8,9 proc. akcji przejętego przez Deutsche Telecom Powertela