Kto przejmie Sonerę?

Fiński operator telefonii komórkowej Sonera jest w trakcie prowadzenia rozmów z sześcioma międzynarodowymi telecomami w celu znalezienia partnera strategicznego.

Na mocy umowy, która zostanie zawarta jeszcze w tym roku, nowy partner otrzyma 53 proc. udziałów w firmie.

Rozmowy prowadzone są m. in z Deutsche Telekom, France Telecom, Telefoniką i Vodafone AirTouch. Kai –Erik Relander, zastępca dyrektora wykonawczego Sonery w rozmowie przeprowadzonej przez Financial Times powiedział, że zainteresowanie ewentualnych partnerów Sonery wzrosło w momencie, gdy fiński operator dostał licencję na UMTS w Niemczech.

Fiński operator zawarł umowę z Goldman Sachs i Lehman Brothers, które to firmy zobowiązały się, że pomogą spółce wejść na światowe rynki.

“Możemy stać się najlepszymi graczami na świecie o UMTS. Posiadamy najbardziej wydajne sieci oraz jesteśmy najlepszym dostawcą internetu przez telefon komórkowy. Nasze usługi są naprawdę zróżnicowane” - powiedział Kai-Erik Relander. „Naszym zadaniem będzie rozwój sieci na światową skalę. Natomiast rolą naszego partnera będzie zapewnienie nam siły i środków do globalnej działalności” – dodał.

Fiński operator stworzył jeden z najbardziej zaawansowanych portali internetowych Zed oraz opracował oprogramowanie szyfrujące SmartTrust umożliwiające bezpieczne zakupy w sieci.

Sonera jest jednym z członków konsorcjum, które będzie się ubiegać o licencję na UMTS w Szwecji. Obecnie posiada licencje na UMTS w trzech państwach: Finlandii, Niemczech i Hiszpanii. W najbliższym czasie planuje zdobycie jeszcze dwóch licencji. Sonera już niebawem zmniejszy z 42,8 do 20 proc. swój udział w konsorcjum 3G, które założyła m.in. wraz z Telefonicą, aby wspólnie starać się o UMTS w Niemczech. Fiński operator zamierza również sprzedać za 786 mln dolarów 8,9 proc. akcji przejętego przez Deutsche Telecom Powertela