Król Tajlandii obrażony - YouTube i Yahoo usuwają pliki

Rząd Tajlandi zablokował obywatelom dostęp do YouTube, najbardziej popularnego serwisu wideo na świecie. Według tajskich urzędników, w serwisie pojawił się film, w którym obraża się króla Bhumibola Adulyadeja.

O podobnej sytuacji pisaliśmy w marcu (YouTube nie dla Turków ). Wtedy to turecki sąd zdecydował o uniemożliwieniu obywatelom dostępu do YouTube. Według sądu, jeden z filmów zamieszczonych w serwisie obrażał założyciela Republiki Tureckiej, a to w Turcji jest nielegalne. Po kilku dniach, i usunięciu kontrowersyjnych filmów z serwisu dostęp został przywrócony. Wygląda na to, że podobna ścieżką podążyć zamierza Tajlandia.

Król Tajlandii obrażony - YouTube i Yahoo usuwają pliki

Król Tajlandii obrażony w krótkim filmie na YouTube

Jak donosi BBC, na jednym z filmów, zamieszczonych w YouTube, zobaczyć można pomazaną twarz króla Bhumibola Adulyadeja. Na końcu filmu twarz króla umieszczona zostaje pod kobiecymi stopami - co dodatkowo rozwścieczyło Tajskie ministerstwo komunikacji. Zapowiedziało ono, że blokada zostanie zdjęta, jak tylko z YouTube znikną szkalujące króla materiały.

W tej chwili, obejrzenie filmu jest już niemożliwe. Usunięte zostało również konto użytkownika "paddidda", który zamieścił film na YouTube. Co ciekawe, wideo zamieszczone zostało również w serwisie video.yahoo.com - na chwilę po pojawieniu się informacji o zablokowaniu YouTube, znikło także z tego serwisu.