Korzystaj z sieci P2P, a pomożesz gospodarce

Jak wynika z raportu opracowanego na polecenie holenderskiego rządu, wymiana plików za pośrednictwem sieci P2P ma dodatni wpływ na rozwój gospodarki.

142 strony raportu jasno dowodzą, że korzystanie z sieci P2P ma pozytywne konsekwencje w życiu gospodarczym i kulturalnym. Ale to nie są wyłącznie puste słowa. Według ekspertów wymiana plików w Internecie przynosi rocznie budżetowi Holandii 100 milionów euro zysków.

Według raportu, sieć P2P udziela dostępu do szerokiego zakresu dóbr kulturalnych, które są wykorzystywane jedynie na zasadzie sprawdzenia (mamy możliwość przetestowania programu przed jego zakupem). Jak dowodzą przeprowadzone badania, to właśnie użytkownicy P2P kupują więcej oryginalnego oprogramowania, gier i płyt z muzyką. Poza tym są to osoby wyjątkowo czynnie uczestniczące w życiu kulturalnym np. zdecydowana większość z nich chodzi na koncerty.

Holenderskie prawo zezwala na pobieranie muzyki i filmów z Sieci wyłącznie na własny użytek. Zabroniona jest z kolei wymiana plikami. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie surowszych przepisów, za którym opowiadają się organizacje antypirackie, nie przyniesie spodziewanych przychodów branży rozrywkowej. Według raportu koncerny medialne tracą najwięcej nie z powodu łamania praw autorskich, ale wysokiej konkurencji.