"Korporacja Mozilla"

W ramach Fundacji Mozilla, opracowującej i rozpowszechniającej open source'ową przeglądarkę internetową Firefox, utworzono quasi-komercyjną spółkę, Mozilla Corporation, której głównym zadaniem ma być "pomoc w promocji produktów Fundacji i popularyzacja w Sieci otwartych standardów oprogramowania".

Jak przekonują przedstawiciele Fundacji, Mozilla Corp. nie będzie "maszynką do robienia pieniędzy". "Jej celem będzie raczej działanie na rzecz dobra publicznego, w którego sercu znajduje się utrzymanie Internetu otwartego i dostępnego dla wszystkich", powiedział Mitchell Baker, prezes Mozilla Corp.

Udział przeglądarki Firefox w rynku stanowi ok. 10 %, co sytuuje go na drugim miejscu najpopularniejszych tego typu programów, za MS Internet Explorerem, a liczba jego pobrań w wersji 1.x przekroczyła 75 mln. Fundacja Mozilla przekonuje, że popularyzacja Firefoksa oraz klienta poczty elektronicznej Thunderbird sprawiła, że produkty te zyskały "niezamierzoną ale rzeczywistą" wartość ekonomiczną. Firefox zarabia na siebie głównie w wyniku umów z takimi partnerami jak Amazon czy eBay - udostępniając narzędzie do wyszukiwania produktów w tych serwisach.

Mozilla Corp. utworzono dlatego, iż - zdaniem przedstawicieli Fundacji - firmie z prawdziwego zdarzenia, płacącej podatki, łatwiej zarządzać tego typu biznesowymi kontraktami. Jedynym udziałowcem Korporacji Mozilla pozostanie Fundacja Mozilla. Zarówno Firefox, jak i Thunderbird pozostaną darmowe. Większość wolontariuszy Fundacji stanie się pracownikami Korporacji. Nie planowane jest także wprowadzenie żadnych dodatkowych, płatnych usług.

Więcej informacji: Mozilla - reorganizacja.