Konkurencja dla Microsoftu

W przyszłym tygodniu zaprezentowane zostaną wyniki prac stowarzyszenia Liberty Alliance, skupiającego firmy, pracujące nad opracowaniem jednolitego systemu autoryzacji w Internecie. System ten ma być konkurencją dla opracowywanego przez Microsoft Passportu.

Liberty Alliance działa od września 2001 r., jednak jak do tej pory nie informowano o postępach prac nad systemem autoryzacji. Opracowanie go ma znacznie ułatwić życie użytkownikom Internetu - pozwoli bowiem na łatwe i szybkie logowanie się do serwisów internetowych, bez konieczności każdorazowego podawania hasła. Taki system już zresztą istnieje - to stworzony przez Microsoft Passport. Przedstawiciele Liberty Alliance liczą jednak na to, że wielu użytkowników będzie wołało korzystać z alternatywnego rozwiązania - choćby dlatego, że nowy system ma być kompatybilny nie tylko z systemem Windows (w przeciwieństwie do Passportu).

Do tej pory do Liberty Alliance przystąpiło ponad 40 firm - w tym tacy giganci jak Sun Microsystems (jeden z twórców LA) AOL Time Warner, American Express, General Motors, Nokia, Cisco Systems czy eBay. Eksperci spodziewają się, że gdy tylko specyfikacja nowego opracowanego przez nie systemu zostanie ujawniona, na rynku zaczną pojawiać się kompatybilne z nim produkty oraz usługi.