Koniec z kradzieżami komórek?

W Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie rusza telefonia 3G. Aby jednak móc w pełni korzystać z jej zalet, użytkownicy będą musieli kupować coraz bardziej zaawansowane, a co za tym idzie - drogie, aparaty, Te zaś z pewnością będą kusić złodziei. Stąd pomysł na uruchamianą właśnie akcję Immobilise Phone Crime.

Jej inicjatorami są rząd oraz policja. Immobilise Phone Crime polega na wprowadzeniu do telefonów takich modyfikacji, by skradziony aparat zostawał natychmiast po zgłoszeniu kradzieży blokowany. I to blokowany tak skutecznie, że na nic zda się wymiana karty SIM. System ten ma być wspólny dla wszystkich operatorów, tak by nie możliwe było używania aparatu skradzionemu posiadaczowi jednej sieci u innego operatora. Oczywiście, nie jest to metoda stuprocentowo skuteczna - możliwe jest bowiem np. ponowne wgranie firmware'u telefonu. Brytyjskie władze zadbały i o to - wprowadzono przepisy, dzięki którym osoby, zajmująca się przeprogramowywaniem kradzionych telefonów mogą zostać skazane nawet na 5 lat więzienia.

Uruchomiona została już specjalna "gorąca" linia telefoniczna, dzięki której szybko będzie można zgłosić kradzież telefonu. Kradzież telefonów komórkowych jest w Wielkiej Brytanii poważnym problemem - tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 700 tys. takich przypadków.