Koniec tuż po starcie?

Ericsson wycofa się ze współpracy z Sony, jeśli w najbliższych 2, 3 kwartałach nie poprawią się wyniki finansowe szwedzko-japońskiej spółki. W założeniach miała ona osiągnąć rentowność już w pierwszym roku działalności. Wspólna produkcja i sprzedaż telefonów komórkowych w II kw. przyniosła 86 mln USD straty, którą spółka prawdopodobnie zamknie także cały 2002 r.

Zarząd Ericssona nie podjął jeszcze decyzji czy rozwiązanie wspólnego przedsięwzięcia z Sony będzie oznaczać całkowite wycofanie się koncernu z produkcji telefonów komórkowych. Według raportu Gartner Dataquest w II kw. br. udział firmy w tym rynku spadł do 5,4%, z 7,7% w 2001 r. Zarząd spółki liczy jednak na znaczące zwiększenie zainteresowania telefonami marki Sony Ericsson po wprowadzeniu nowej linii niedrogich aparatów w III i IV kw. br. oraz zaawansowanego modelu P800, który stanie się flagowym telefonem komórkowym spółki.

Czekając na reakcję rynku, Ericsson zapowiedział wstrzymanie dalszych inwestycji w spółkę w 2002 r. Docelowo Sony i szwedzki koncern do października 2003 r. mieli zainwestować w jej rozwój po 500 mln euro.