Koniec komercjalizacji: jest Google bez reklam

Daniel Brandt opiekujący się archiwami NameBase.org opublikował kod źródłowy do wyszukiwarki Google. Dzięki serwerowi proxy można pobrać stronę Google pozbawioną reklam.

Brandt spodziewa się podjęcia przez przedstawicieli wyszukiwarki prawnych kroków zmierzających do zaprzestania rozpowszechniania tego rozwiązania. Uważa jednak, że potęga Google wyrosła dzięki milionom witryn, do których internauci chcieli dotrzeć ze względu na interesujące ich treści, a które Google indeksuje bez pytania o zgodę, stąd wszystkie silniki wyszukiwawcze powinny oferować również niekomercyjne wersje wyszukiwarek, pozbawione ogłoszeń, nawet jeśli w efekcie zarabiałyby mniej.

Brandt uważa, że czas najwyższy, by wyszukiwarka Google oddała coś za darmo społeczeństwu. Wprowadzenie Google bez reklam Brandt traktuje jako misję walki o wirtualny świat bez reklam.

Kod źródłowy oparty jest na Linuksie. Program nie pozwala na komercyjne zastosowania. W tygodniu opublikowania kodu pobierało go około 100 użytkowników dziennie.