Komunikator Skype trafi w ręce Microsoftu

Microsoft jest bliski finalizacji zakupu firmy Skype Technologies, lidera na rynku internetowej telefonii. Korporacja jest w stanie zapłacić nawet 7-8 mld dolarów.

Komunikator Skype trafi w ręce Microsoftu
Informacje o przejęciu Skype przez Microsoft potwierdziły się, co szeroko opisujemy w artykule pt. "Microsoft kupuje Skype!".

Jeszcze w piątek mówiło się, że Skype może utworzyć spółkę joint venture z Facebookiem lub Google. Niektóre źródła podawały nawet, że Mark Zuckerberg byłby skłonny przejąć firmę za cenę od 3 do 4 mld dolarów.

Skype rozmawia z Microsoftem

Według dziennika "The Wall Street Journal", prowadzone są jednak zaawansowane rozmowy pomiędzy Skype a korporacją Microsoft. Powołując się na anonimowe źródła wewnątrz firm, WSJ podał do wiadomości, że jeszcze w tym tygodniu umowa może zostać podpisana.

Sprawy nie komentują obecnie ani przedstawiciele Microsoftu, ani Skype. Gdyby potwierdziła się kwota 7-8 mld dolarów, byłby to największy zakup w historii korporacji.

Wiele do zyskania?

Komunikator Skype to marka świetnie rozpoznawalna na całym świecie. Z usługi korzysta około 124 mln osób miesięcznie, a firma w ubiegłym roku zanotowało przychody w wysokości 860 mln dol, a także 264 mln dol zysku operacyjnego.

Z drugiej strony, zadłużenie Skype sięga 686 mln dol, a firma w dalszym ciągu notuje stratę netto - 7 mln dol. Przyjęcie oferty Microsoftu pomogłoby w dalszym rozwoju komunikatora. Gigant z Redmond zyskałby z kolei dodatkowy punkt w internetowym starciu z Google.

Aktualizacja: 11 maja 2011 12:04

Przedstawiciele kierownictwa firm Microsoft i Skype poinformowali o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie fuzji. Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD.