Komunikacja i rozrywka przez TV

Siemens ICN (Information and Communication Networks) przedstawił pakiet usług online, które operatorzy będą mogli udostępniać klientom za pośrednictwem łącza DSL i domowego telewizora. Usługa ta zamienia zwykły domowy telewizor w centrum rozrywki i komunikacji i stanowi kluczowy element platformy komunikacyjnej LifeWorks Siemensa.

Nowy pakiet o nazwie Simon (System Integrated Maintenance Online) daje abonentom TV możliwość pobierania z sieci i oglądania na własnym telewizorze najnowszych filmów i klipów muzycznych oraz daje dostęp do gier internetowych, korzystanie z poczty elektronicznej, usług SMS lub MMS oraz z wideofonii.

Do realizacji projektu Simon, firma przystąpiła po przeprowadzeniu badań rynkowych, dotyczących upodobań klientów indywidualnych. Analizie poddano preferencje użytkowników, próbując dowiedzieć się, jakie usługi są dla nich ważne na tyle, aby zgodziliby się za nie zapłacić. Badania wykazały, że klienci są szczególnie zainteresowani usługami online i nowymi aplikacjami, które zapewniają rozrywkę i są łatwe w obsłudze.

Analitycy szacują rynkowy potencjał wideofonii, usług audiowizualnych oraz udostępnianie gier na żądanie, na co najmniej 10 mld euro w 2004 r. Prognozują również, że do 2006 r. wartość tego rynku znacznie przekroczy 20 mld euro. Według badań przeprowadzonych przez NFO Infratest, za nowy pakiet usług multimedialnych Siemensa, indywidualni klienci są gotowi zapłacić kwotę przekraczającą średnio o 50% wysokość ich obecnych rachunków za telefon i dostęp do Internetu.

Opierając się na tych badaniach, Siemens ICN opracował aplikacje dostosowane do współpracy z telewizorami domowymi, pełniącymi funkcję centrum rozrywki i komunikacji. Rozwiązanie Simon spełnia właśnie te oczekiwania, a modułowa platforma pozwala każdemu operatorowi tworzyć niestandardowe strategie wchodzenia na rynek multimediów z różnymi aplikacjami.

Nowe aplikacje są dostępne dla użytkowników posiadających telewizor oraz łącze DSL. Aby umożliwić korzystanie z nich, do linii DSL użytkownika trzeba włączyć telewizyjną przystawkę, a do niej dopiero telewizor lub w razie potrzeby inne urządzenia (komputery PC lub telefony). Wszystkie usługi online są dostępne przez sieć IP, przy czym operatorzy sami muszą kontrolować jakość usług QoS (Quality of Service) w sieci, aby zapewnić bezproblemowe korzystanie z nowych aplikacji.

Ideą rozwiązania jest przekształcenie telewizora w centrum zabawy i rozrywki, przez udostępnianie oraz usług wideofonicznych (audio/wideo) na żądanie, a także łatwych w obsłudze funkcji do nagrywania programów telewizyjnych – bezpośrednio z elektronicznego przewodnika programów EPG (Electronic Program Guide). Aplikacja umożliwia oglądanie z opóźnieniem „przeoczonych” programów TV, za pośrednictwem specjalnej funkcji time-delay television.

W aplikacji Simon można korzystać z interaktywnych funkcji komunikacyjnych, związanych z transmisją obrazów: wideofonii i wymiany wiadomości SMS i MMS, poczty e-mail czy dostępu do Internetu - dzięki obecności kanału zwrotnego DSL. Pozwala on operatorom tworzyć nowe interaktywne usługi telewizyjne przy współpracy z operatorami CATV i nadawcami TV.

Wszystkie aplikacje telewizyjne są oparte na platformie LifeWorks Siemensa ICN, udostępniającej użytkownikom korzystanie z ujednoliconej, kompleksowej komunikacji – z wykorzystaniem różnych urządzeń i mediów. Strategicznym celem platformy i aplikacji Simon, jest przełamywanie barier dzielących sieci przedsiębiorstw od sieci operatorskich oraz korzystanie z tej nowoczesnej komunikacji przez zwykłych domowych odbiorców TV.