Komórkowe Wi-Fi

Firma badawcza Infonetics Research przeanalizowała dynamiczny rozwój bezprzewodowych usług transmisji danych. Według analityków na rynku wkrótce pojawi się wiele modeli konwergentnych telefonów komórkowych obsługujących standardy Wi-Fi.

"Nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć daty masowego zaistnienia na rynku telefonów o nowej funkcjonalności, ale spodziewamy się, że do 2009 roku cztery do pięciu procent wszystkich aparatów komórkowych będzie wyposażonych w moduły Wi-Fi" - twierdzi Richard Webb z Infonetics Research.

Obecnie konwergentne telefony stanowią margines. Rynek tych urządzeń szacowany jest na ok. 6,7 mln USD (dane na rok 2004) - głównie są to aparaty prototypowe. Dzięki konwergencji w technologiach bezprzewodowych użytkownicy nowych telefonów, przebywając w zasięgu publicznych hotspotów czy punktów dostępowych w firmach, będą mogli prowadzić rozmowy poprzez VoIP, obniżając tym samym koszty połączeń. Analitycy Infonetics Research zwracają także uwagę, że nowe telefony wyposażone w moduły Wi-Fi będą relatywnie tanie, co dodatkowo zachęci klientów do korzystania z funkcjonalności VoIP.

Według szacunków Infonetics w 2004 r. sprzedano na świecie ponad 143 tys. telefonów Wi-Fi VoIP (które nie obsługują sieci komórkowych) o łącznej wartości sięgającej 55 mln USD.