Komisja Europejska sprawdzi .NET Passport

Komisja Europejska zbada, czy system zbierania osobistych danych przez Internet - .NET Passport Microsoftu - pozostaje w zgodzie z ustawodawstwem europejskim.

Komisja poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie .NET Passportu Microsoft-u w pisemnej odpowiedzi na oficjalne zapytanie skierowane przez holenderskiego członka europejskiego parlamentu, w trybie priorytetowym, koncentrując się na narodowych regulacjach ochrony danych osobowych, oraz dostosowaniu lub nie systemu do prawodawstwa UE” – napisano m.in. w odpowiedzi.

Zapytanie Meijera dotyczy .Net Passport-u, służącego do potwierdzania tożsamości internautów. System oprócz wprowadzonych danych, jak np. nazwisko, adres, numer karty kredytowej, zbiera i uaktualnia dane o użytkownikach Passportu, podczas ich obecności w Sieci i o podejmowanych działaniach, typu zamawianie i kupowanie przez Internet, transakcje bankowe online, granie, itp. Meijer twierdzi, że z .NET Passportu nie udaje się wyłączyć zapisu działalności użytkownika na wybranych stronach, nie można także wyłączyć subskrypcji.

Komisja Europejska prowadzi już śledztwo w sprawie domniemanego zaprojektowania przez Microsoft systemu Windows do lepszej pracy z własnym oprogramowaniem serwerowym, niż z oprogramowaniem konkurencji. Badana jest też sprawa legalności połączenia odtwarzacza MediaPlayer z systemem Windows.