Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Kolejna rewolucja twórców Skype

"Projekt Wenecja" ma wywrócić do góry nogami świat telewizji. Takie szumne zapowiedzi traktuje się z przymrużeniem oka, chyba, że ich autorami są Janus Friis i Niklas Zennstrom, którzy już dwa razy dokonali rewolucji. Pierwszym razem prezentując program do wymiany plików Kazaa, drugim zmieniając świat telefonii Skypem. Nowe przedsięwzięcie, roboczo nazwane The Venice Project, ma być połączeniem tego co najlepsze w telewizji i internecie, dowiedział się BusinessWeek.

Venice Project będzie opierał się na instalowanej na komputerze aplikacji. Uruchamia się ona w trybie pełnoekranowym i przypomina z wyglądu... telewizor. Poza tradycyjnymi opcjami, jak wybór kanałów oraz klipów do obejrzenia, aplikacja wyposażona jest w opcje takie jak, dzielenie się z innymi użytkownikami listami odtwarzania, czy polecanie ulubionych programów.

Oczywiście ważne jest przede wszystkim co się ogląda. Twórcy projektu są właśnie w trakcie podpisywania umów zarówno z największymi, jak i mniejszymi studiami produkcyjnymi. Jak zastrzegają autorzy, chociaż program będzie się opierał na technologii peer to peer, nie będzie w konflikcie z prawem autorskim. Friis powiedział dla BusinessWeek, że system został zaprojektowany od podstaw, mając na uwadze zarówno właściciela praw autorskich, konsumenta jak i reklamodawców. Aplikacja będzie też pozbawiona wszelkiego oprogramowania typu malware (to np. programy szpiegowskie), za które tyle razy dostawało się Kaazie. Zyski ma czerpać z emisji reklam. Materiały wideo mają być wyświetlane w technologii strumieniowej, zapewne więc do oglądania obrazu wysokiej jakości niezbędne będzie szybkie łącze internetowe.

Duńczyk Janus Friis i Szwed Niklas Zeenstrom w 2001 roku zaprezentowali program Kazaa, który stał się jedną z najpopularniejszych na świecie aplikacji do bezpośredniej wymiany plików. Gdy Kazaa napotykała coraz to nowe problemy z prawem autorskim, jej twórcy sprzedali ją australiskiej firmie Sharman Networks. W 2003 przedstawili program do telefonii internetowej Skype, który m.in. dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym zrewolucjonizował rynek telefonii VoIP. Skype został kupiony przez Ebay Inc. za 2,6 mld USD.

Na razie w testach Beta aplikacji uczestniczyło kilkanaście osób, jednak od połowy listopada mają się rozpocząć testy na szeroką skalę. Zainteresowani mogą się rejestrować na stronie The Venice Project.

Kolejna rewolucja twórców Skype

Democracy Player

Warto wspomnieć, że od kilkunastu miesięcy istnieje zbliżony projekt - Democracy Player, przygotowywany przez Participatory Culture Foundation. Ta aplikacja o otwartym kodzie źródłowym bazuje na znanych technologiach - RSS (informowanie o nowych treściach) oraz BitTorrent (dostarczanie materiałów wideo). W Democracy można oglądać kilkaset niezależnych kanałów, m.in. muzyczny Telemusicvision. Brak jednak kanałów popularnych, co jest jednym z głównych powodów niskiej popularności Democracy.

O wszelkich nowościach dotyczących The Venice Project będziemy na bieżąco informować.

Źródło: BusinessWeek