Kimble - fikcje i fakty

Kim Schmitz, inwestor, który w zeszłym tygodniu niespodziewanie uratował LetsbuyIt.com wcale nie ukrywa, że dawniej znany był jako Kimble, haker skazany przez sąd.

Kim Schmitz, inwestor, który w zeszłym tygodniu niespodziewanie uratował LetsbuyIt.com wcale nie ukrywa, że dawniej znany był jako Kimble, haker skazany przez sąd.

Wręcz przeciwnie, uczynił z tego faktu chwyt marketingowy.

Kim Schmitz tworzy wokół siebie legendę. Używa do tego fragmentów dawnych oskarżeń skierowanych pod własnym adresem, znanych osiągnięć innych hakerów, a nawet wątków z filmów o przestępcach komputerowych, łączy ze sobą dość swobodnie wszystkie elementy i w ten sposób tworzy własny wizerunek. Aby poznać prawdę o Kimie Schmitzu należy oddzielić mity od prawdy i przyjrzeć się faktom.

Mit: Wiele gazet podało, że Kim Schmitz wyzerował oprocentowanie kredytu byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.

Prawda: Oprocentowanie indywidualnych kredytów w Niemczech działa na innych zasadach niż w USA. Nie można zmniejszyć go do zera. W wyroku sądowym w sprawie Kima Schmitza nie było o tym epizodzie ani słowa.

Inspiracja: Według wyroku w sprawie Kima Schmitza, włamał się on do komputerów Deutscher Beamtenbund i pośród innych dokumentów, skopiował korespondencję związku z kanclerzem (i był to jego jedyny związek z głową państwa). Zaś Masters of Deception, grupa hakerów z Nowego Jorku, na początku lat 90., podczas dyskusji online wyzerowała oprocentowanie kredytu cyber-znakomitości Johna Perry Barlowa.

Mit: Schmitz powiedział Sunday Telegraph, że „włamał się do systemu Citibanku i przelał 20 mln USD organizacji Greenpeace, pobierając drobne sumy z kont 4 mln klientów”.

Prawda: W aktach sądowych nie ma żadnej wzmianki o tym zdarzeniu. Nie ma żadnego tropu prowadzącego do Citibanku ani do Greenpeace. Rzecznik prasowy Greenpeace, powiedział The Standard Europe, że oświadczenie Kima Schmitza nie było prawdą, dodając, że w połowie lat 90. kwota 20 mln USD stanowiłaby połowę rocznego budżetu organizacji.