Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Kierunek broadband

III Forum: Rynek telefonii stacjonarnej kurczy się, wypierany już nie tylko przez komórki, ale i internet. Operatorzy stawiają więc na broadband. "$Usługi szerokopasmowe to kierunek naszej obecnej i przyszłej działalności$" - mówi nowy prezes TP SA.

Przemówienie Macieja Wituckiego podczas III Forum na Rzecz Usług Szerokopasmowych było jego pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym. "Czuję się nieco przygnieciony odpowiedzialnością za szerokopasmowy rynek w Polsce" - zażartował, odnosząc się do słów prowadzącego sesję redaktora Computerworld Przemysława Gamdzyka. " Jestem jednak pewien, że usługi szerokopasmowe są i będą przebojem, kierunkiem w którym razem idziemy wszyscy. Wystąpienie na forum da mi motywacje, do myślenia o tym rynku od pierwszych dni pracy".

Kierunek broadband

Maciej Witucki, prezes TPSA

Maciej Witucki wskazał na ewolucję usług telekomunikacyjnych w Polsce. Od wieloletnich oczekiwań na telefon (tu "kamyczek do ogródka dawnej TP"), po jego popularyzację wśród społeczeństwa, pojawienie się internetu dla wąskiej grupy naukowców i specjalistów aż po powstanie rynku usług szerokopasmowych. "Dziś szerokie pasmo to absolutna konieczność" - podkreślił. "Będzie ono decydować o atrakcyjności miasta, regionu lub całego kraju dla potencjalnych inwestorów. Obok taniego gruntu i chętnych ludzi do pracy, dobrej sieci dróg, coraz bardziej istotne będzie dobre połączenie ze światem".

Witucki zapewnia, że 99 proc. abonentów TP w dużych miastach może mieć dostęp szerokopasmowy. Nieco gorzej wygląda sprawa z terenami mniej zaludnionymi, ale operator chce współpracować m.in. z lokalnymi władzami, tam gdzie budowa sieci nie jest opłacalna. Prezes TPSA zadeklarował dalsze inwestowanie w rozwój sieci i poszukiwanie odpowiednich narzędzi finansowania. "Działamy w mocno konkurencyjnym środowisku - z jednej strony inni gracze z drugiej strony działania regulatora" - podkreślił prezes TP. Co do panowania "prawdziwej konkurencyjności" część uczestników rynku telekomunikacyjnego odniesie się zapewne z duża rezerwą. Trzeba natomiast przyznać, że ostatnio Urząd Komunikacji Elektronicznej robi sporo, aby największy polski operator nie miał zbyt łatwego życia. Przypomnijmy, że kiedy w sierpniu br. kiedy rada nadzorcza TP wybrała Macieja Wituckiego na nowe stanowisko, mówiło się o jego dwóch głównych zadaniach - poprawie wizerunku TP na rynku oraz dialogu z UKE.

***

Pełny program konferencji dostępny jest na witrynie III Forum na Rzecz Usług Szerokopasmowych. Relacje z konferencji publikujemy na bieżąco w naszej sekcji poświęconej broadbandowi. Zachęcamy również do oglądania prowadzonej na żywo WIDEORELACJI.

Aktualizacja: 22 listopada 2006 13:54

Materiał uzupełniliśmy o wywiad z prezesem TP SA. (patrz relacja TV)