Kierunek broadband

III Forum: Rynek telefonii stacjonarnej kurczy się, wypierany już nie tylko przez komórki, ale i internet. Operatorzy stawiają więc na broadband. "$Usługi szerokopasmowe to kierunek naszej obecnej i przyszłej działalności$" - mówi nowy prezes TP SA.

Przemówienie Macieja Wituckiego podczas III Forum na Rzecz Usług Szerokopasmowych było jego pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym. "Czuję się nieco przygnieciony odpowiedzialnością za szerokopasmowy rynek w Polsce" - zażartował, odnosząc się do słów prowadzącego sesję redaktora Computerworld Przemysława Gamdzyka. " Jestem jednak pewien, że usługi szerokopasmowe są i będą przebojem, kierunkiem w którym razem idziemy wszyscy. Wystąpienie na forum da mi motywacje, do myślenia o tym rynku od pierwszych dni pracy".

Kierunek broadband

Maciej Witucki, prezes TPSA

Maciej Witucki wskazał na ewolucję usług telekomunikacyjnych w Polsce. Od wieloletnich oczekiwań na telefon (tu "kamyczek do ogródka dawnej TP"), po jego popularyzację wśród społeczeństwa, pojawienie się internetu dla wąskiej grupy naukowców i specjalistów aż po powstanie rynku usług szerokopasmowych. "Dziś szerokie pasmo to absolutna konieczność" - podkreślił. "Będzie ono decydować o atrakcyjności miasta, regionu lub całego kraju dla potencjalnych inwestorów. Obok taniego gruntu i chętnych ludzi do pracy, dobrej sieci dróg, coraz bardziej istotne będzie dobre połączenie ze światem".

Witucki zapewnia, że 99 proc. abonentów TP w dużych miastach może mieć dostęp szerokopasmowy. Nieco gorzej wygląda sprawa z terenami mniej zaludnionymi, ale operator chce współpracować m.in. z lokalnymi władzami, tam gdzie budowa sieci nie jest opłacalna. Prezes TPSA zadeklarował dalsze inwestowanie w rozwój sieci i poszukiwanie odpowiednich narzędzi finansowania. "Działamy w mocno konkurencyjnym środowisku - z jednej strony inni gracze z drugiej strony działania regulatora" - podkreślił prezes TP. Co do panowania "prawdziwej konkurencyjności" część uczestników rynku telekomunikacyjnego odniesie się zapewne z duża rezerwą. Trzeba natomiast przyznać, że ostatnio Urząd Komunikacji Elektronicznej robi sporo, aby największy polski operator nie miał zbyt łatwego życia. Przypomnijmy, że kiedy w sierpniu br. kiedy rada nadzorcza TP wybrała Macieja Wituckiego na nowe stanowisko, mówiło się o jego dwóch głównych zadaniach - poprawie wizerunku TP na rynku oraz dialogu z UKE.

***

Pełny program konferencji dostępny jest na witrynie III Forum na Rzecz Usług Szerokopasmowych. Relacje z konferencji publikujemy na bieżąco w naszej sekcji poświęconej broadbandowi. Zachęcamy również do oglądania prowadzonej na żywo WIDEORELACJI.

Aktualizacja: 22 listopada 2006 13:54

Materiał uzupełniliśmy o wywiad z prezesem TP SA. (patrz relacja TV)