Kierunek Greenwich

Już niedługo na rynku pojawi się korporacyjny komunikator o kodowej nazwie Greenwich. Microsoft – mimo, że dotąd nieobecny na tym rynku - ma duże szanse na sukces swojego produktu. Jest przecież potentatem aplikacji biurowych.

Oficjalna nazwa Greenwich to Office Live Communications Server 2003. Produkt był wcześniej znany także jako Real Time Communications Server (RTCS). Będzie silnie zintegrowany z innymi elementami najnowszej wersji pakietu Office. Osoba, która np. odbierze pocztę za pośrednictwem programu Outlook 2003, będzie mogła natychmiast sprawdzić czy jej nadawca jest w tej chwili online i, ewentualnie, nawiązać rozmowę.

Z jednej strony dominują twierdzenia, że Microsoft musi odrobić zaległości zanim stanie w szranki z „weteranem” tego rynku – IBM. Od blisko pięciu lat IBM sprzedaje rozwiązanie Lotus Sametime, niedawno przemianowane na Lotus Instant Messaging and Conferencing. Z drugiej strony o przewadze giganta z Redmond decyduje sytuacja rynkowa – pakiet Office znajduje się niemalże na każdym firmowym PC.