Jupiter Research: 1000 utworów w zupełności wystarczy

Według badania przeprowadzonego przez firmę Jupiter Research, dla większości użytkowników liczba 1000 utworów, które można pomieścić w przenośnym odtwarzaczu muzycznym jest w zupełności wystarczająca.

Co ciekawe, wyniki wskazują również na to, iż prawie 90% badanych ma nie więcej niż 1000 utworów muzycznych w swoich komputerowych zasobach. Ponad 77% wyraziło chęć nabycia przenośnego odtwarzacza plików muzycznych, który oferowałby im pomieszczenie do 1000 piosenek. Dysk o pojemności 4 GB (przykładowo taki, którym dysponuje przenośny odtwarzacz iPod mini) w zupełności wydaje się zatem zaspokajać potrzeby większości melomanów. Ten najnowszy produkt koncernu Apple cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, że jego światowa premiera została przesunięta dopiero na lipiec.

Zdaniem autorów badania, większość producentów przenośnych odtwarzaczy muzycznych (wśród nich są takie firmy, jak Creative, Archos, Apple, czy Dell), oferując urządzenia dysponujące dyskami twardymi zdolnymi pomieścić nawet 5000 utworów, wielokrotnie przekraczają nie tylko liczbę piosenek, jaką konsumenci chcieliby w nich pomieścić, lecz także całkowitą liczbę nagrań, jakimi ci ostatni dysponują. Tym bardziej, iż dalsze wyniki badania Jupiter Research dobitnie pokazują, iż ilość powierzchni dyskowej nie jest dla nich czynnikiem decydującym.

Na pytanie, które z atrybutów przenośnych odtwarzaczy mają dla użytkowników największe znaczenie, 55% zwróciło uwagę na baterię wielokrotnego użytku, 52% opowiada się za niewielkim rozmiarem urządzenia, zaś dla 49% badanych najważniejsza jest możliwość komunikowania się odtwarzacza z komputerem.

Nadal dominującym formatem plików muzycznych jest MP3 – wybrało go 20% badanych. Na format WMA (Windows Media Audio) zdecydowało się 7%, zaś na AAC (Advanced Audio Coding), wykorzystywany przez Apple w sklepie muzycznym iTunes Music Store oraz odtwarzaczu iPod i iPod mini - 1% uczestników badania.

Więcej informacji: http://www.jup.com