Juniper proponuje infrasieć

Firma Juniper Networks poinformowała o powołaniu do życia przy jej walnym udziale nowej organizacji, która podejmie trud opracowania podstaw działania komercyjnej, w pełni bezpiecznej sieci IP, opartej na publicznym Internecie. Nowe środowisko ma nosić nazwę infranet (infrasieć).

Nowa organizacja nosi nazwę Infranet Initiative Council (patrz witrynahttp://www.infranet.org ) i w jej skład wchodzi wiele znanych firm działających na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, w tym IBM, Oracle; Juniper, Lucent, Ericsson, Siemens, BT i Orange. Mówi się o tym, że do Infranet Initiative Council dołączy wkrótce Deutsche Telekom. Co ciekawe, na liście firm wspierających nową organizację nie ma Cisco, który nie komentuje na razie tego faktu.

Nowa organizacja zamierza zaproponować rozwiązania, które pozwolą usunąć te wszystkie wady i niedociągnięcia, z którymi borykają się użytkownicy korzystający z usług publicznego Internetu i standardowych bezpiecznych połączeń opartych na technologii VPN. Juniper proponuje opracowanie dwóch interfejsów: użytkownik-sieć (styk klienta z dostawcą usług sieciowych) i ISP-ISP (interfejs, który będzie wykorzystywany przez dostawców usług sieciowych do komunikowanie się między sobą. W ten sposób powstanie sieć, której Juniper nadał nazwę "infranet".

Infranet Initiative Council proponuje ramowe środowisko pracy sieć/aplikacje przystosowane do obsługiwania aplikacji biznesowych. Głównymi elementami tego środowiska mają być "Control Stratum”, “Data Stratum” i “Signaling Stratum”. Porównując te elementy do modelu OSI, "Control Stratum” i "Data Stratum" odpowiadają warstwom 4-6, a “Signaling Stratum” warstwie 7 (aplikacji).

W modelu nowego środowiska sieciowego znalazło się też miejsce na element "trust barrier", który odpowiada za bezpieczeństwo, uwierzytelnianie użytkowników i dostęp do sieci.