Jeszcze o UMTS

Jak wynika z najnowszego raportu firmy A.T. Kearney, ponad 60% posiadaczy telefonów komórkowych wie, jakie możliwości oferuje telefonia trzeciej generacji, ale zaledwie około 30% zamierza z nich skorzystać.

Na temat technologii UMTS sporo wiedzą mieszkańcy Japonii, Europy i Azji. W tyle za nimi pozostają mieszkańcy Ameryk – Północnej i Południowej. Mimo to, użytkownicy telefonów komórkowych którzy wiedzą dużo na temat standardu UMTS, nie potrafią porównać usług dostępnych w standardzie GSM z tymi jakie będzie oferowała telefonia 3G.

Jak twierdzi Przemysław Stangierski z A.T. Kearney, obecni użytkownicy „komórek”, myśląc o UMTS, chcieliby głównie korzystać z szybszego dostępu do Internetu. Ale przede wszystkim po to, aby mieć lepszy dostęp do usług oferowanych już dziś , nie zaś do nowych, bardziej zaawansowanych. Poza tym około 70% respondentów, nie korzystało jeszcze z Internetu za pomocą telefonu komórkowego. Zdaniem P. Stangierskiego, jeżeli dotychczas się na to nie zdecydowali, nie będą także chętni, aby korzystać z usług jakie oferuje technologia UMTS.

Z usług internetowych dostępnych w systemie GSM, abonenci - zwłaszcza w Japonii - najczęściej wykorzystają pocztę elektroniczną. Mniej zwolenników ma natomiast korzystanie z serwisów informacyjnych i robienie zakupów przez telefon komórkowy (m-commerce). Z przeprowadzonych badań wynika, też że ponad 40% użytkowników telefonów komórkowych otrzymało reklamowego SMS-a, jednak tylko 1% z nich skorzystało z tej reklamy.

Jeżeli chodzi o „polskie podwórko”: przypomnijmy, że w kwietniu Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przesunął datę wprowadzenia usług UMTS. Początkowo polscy operatorzy telefonii komórkowej mieli wprowadzać standard UMTS od 1 stycznia 2003 roku. URTiP przesunął ten termin o rok, na 1 styczeń 2004. Jednocześnie polscy operatorzy są zobligowani do wprowadzenia tej usługi od 1 stycznia 2005 roku.