Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Jeszcze o UMTS

Jak wynika z najnowszego raportu firmy A.T. Kearney, ponad 60% posiadaczy telefonów komórkowych wie, jakie możliwości oferuje telefonia trzeciej generacji, ale zaledwie około 30% zamierza z nich skorzystać.

Na temat technologii UMTS sporo wiedzą mieszkańcy Japonii, Europy i Azji. W tyle za nimi pozostają mieszkańcy Ameryk – Północnej i Południowej. Mimo to, użytkownicy telefonów komórkowych którzy wiedzą dużo na temat standardu UMTS, nie potrafią porównać usług dostępnych w standardzie GSM z tymi jakie będzie oferowała telefonia 3G.

Jak twierdzi Przemysław Stangierski z A.T. Kearney, obecni użytkownicy „komórek”, myśląc o UMTS, chcieliby głównie korzystać z szybszego dostępu do Internetu. Ale przede wszystkim po to, aby mieć lepszy dostęp do usług oferowanych już dziś , nie zaś do nowych, bardziej zaawansowanych. Poza tym około 70% respondentów, nie korzystało jeszcze z Internetu za pomocą telefonu komórkowego. Zdaniem P. Stangierskiego, jeżeli dotychczas się na to nie zdecydowali, nie będą także chętni, aby korzystać z usług jakie oferuje technologia UMTS.

Z usług internetowych dostępnych w systemie GSM, abonenci - zwłaszcza w Japonii - najczęściej wykorzystają pocztę elektroniczną. Mniej zwolenników ma natomiast korzystanie z serwisów informacyjnych i robienie zakupów przez telefon komórkowy (m-commerce). Z przeprowadzonych badań wynika, też że ponad 40% użytkowników telefonów komórkowych otrzymało reklamowego SMS-a, jednak tylko 1% z nich skorzystało z tej reklamy.

Jeżeli chodzi o „polskie podwórko”: przypomnijmy, że w kwietniu Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przesunął datę wprowadzenia usług UMTS. Początkowo polscy operatorzy telefonii komórkowej mieli wprowadzać standard UMTS od 1 stycznia 2003 roku. URTiP przesunął ten termin o rok, na 1 styczeń 2004. Jednocześnie polscy operatorzy są zobligowani do wprowadzenia tej usługi od 1 stycznia 2005 roku.